Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Skanaus! Artėjant Užgavėnėms: kaip išsikepti sveikų ir skanių blynų

$
0
0

Užgavėnės – viena savičiausių ir žaismingiausių tradicinių švenčių. Seni žmonės sakydavo – turi sočiai šiandien prisivalgyti, kad visus metus būtum sotus ir patenkintas. Kas per Užgavėnes ruošiatės prikimšti savo skrandžius ir kaip mūsų protėviai valgyti 7–9 kartus? Tuomet atsiminkite, kad kaip ir jie, turėsite laikytis Gavėnios nuostatų ir pasninkauti iki pat Velykų!

Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė (www.sulieknek.lt) pataria, kaip išsikepti sveikus lietinius.

BLYNŲ KEPIMO SUBTILYBĖS

Jei nesate pasiruošę labai griežtai pasininkauti, tuomet geriau valgykite per Užgavėnes nedidelį kiekį blynų ir rinkitės juos sveikesnius. Primenu, kad blynus geriausia valgyti pirmoje dienos pusėje. Nuo ko priklauso blynų sveikumas?

Nuo riebalų kokybės. Kepimui geriausia naudoti nerafinuotą kokoso aliejų (sviestą) ar lydytą sviestą. Kad suvartotumėte riebalų mažiau, dėkite nedidelį jų kiekį tiesiai į tešlą ir gerai išmaišykite. Nemažam kiekiui tešlos užtenka vieno dviejų šaukštų riebalų. Tik tuomet pirmą partiją blynų kepkite ant vėsios keptuvės, prieš tai keptuvę patrynę servetėle, suvilgyta riebaluose.

Nuo temperatūros. Stenkitės kepti kuo žemesnėje temperatūroje ir nesukepinti blynų iki sausumo, nes apie +180 C temperatūroje krakmolas skyla ir susidaro kancerogeninės medžiagos, pvz., akrilamidai. Jų praktiškai nesusidaro, kai kepame daržovinius blynus, nes juose daug drėgmės, kuri neleidžia pakilti temperatūrai. Ir, žinoma, visais būdais venkite skrudėsių.

Nuo miltų kokybės – būtinai tik pilno grūdo. Juose net 80% daugiau vertingų medžiagų, nei įprastiniuose. Beje, miltai gali būti ir kvietiniai. Tik šiuo atveju pilkite ne pieną, o kefyrą ar jogurtą, tokiu atveju blynai bus minkštesni.

Mielių nedėti ir blynų nekildinti, nes taip tik pagreitinate pasisavinamumą ir paskatinate alkio jausmą.

Nuo saldinimo būdo: kuo mažiau cukraus tuo geriau pasisavins. Galimi cukraus keitimo variantai į agavų sirupą, kokoso žiedų cukrų ir pan., tokio pat kaloringumo saldiklius, tačiau nesukeliančius alkio.

ĮDOMŪS BLYNŲ RECEPTAI

Nuot. aut. Šarūnas Mažeika/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Grikių blynai

Sudėtinės dalys:

2 puodeliai virtų grikių (geriausiai tinka brandinti. Jei virti – tai turi būti kietoki. Puikiai galite panaudoti likusias vakaryštės košės kruopas),

80 g  varškės ar neriebaus varškės sūrio,

šaldyti ar švieži špinatų lapai,

švieži ar šaldyti krapai,

2 kiaušiniai,

kvietiniai pilno grūdo miltai apvoliojimui,

3 skiltelės česnako,

žiupsnelis džiovintos aitrios paprikos miltelių,

druska.

Grikių blynų gaminimo žingsniai: viską sumaišome, suformuojame blynelius ir apvoliojame kvietiniuose viso grūdo dalių (pilno grūdo) miltuose. Apkepiname nedideliame kiekyje lydyto sviesto.

Blynai su špinatais

Sudėtinės dalys:

400g. šaldytų špinatų

300 g viso grūdo miltų (galima maišyti miltus, pvz: 2/3 rupiai maltų speltos miltų, 1/3 viso grūdo dalių kvietinių miltų). Kas estae alergiški kviečiams – galite rinktis ir viso grūdo dalių ruginius miltus

1 stiklinė kefyro

1 a.š. sodos

1 a.š. melasos

kokosų aliejus kepimui

šiek tiek cukraus

mėgiami prieskoniai

1 a.š. druskos

Gaminimo žingsniai: miltus sumaišome su kefyru, druska, cukrumi, soda ir prieskoniais. Į tešlą įmaišome šaldytus špinatus.

Šie blynai labai tinka su baklažanų ikrais.

Skanaus!

www.sulieknek.lt

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>