Anglikonų bažnyčios Solsberio vyskupija šiemet paskelbė akciją „Anglies pasninkas“, kurios tikslas – paskatinti parapijiečius per keturiasdešimties dienų Gavėnios laikotarpį 40 proc. sumažinti anglies dioksido išmetimą į aplinką jų namų ūkiuose ir bažnyčiose.
Pastaraisiais metais pietvakarių anglikonų vyskupijos drauge organizavo daug iniciatyvų, skirtų skatinti paprastų žmonių rūpestį Dievo kūrinija. Krikščionims gavėnios periodas yra skirtas apmąstyti Jėzaus keturiasdešimties dienų pasninką ir gundymus dykumoje. Paprastai per gavėnią giliau apmąstome Dievo mums duotus tikslus ir drausminame save pasninkaudami, t.y. atsisakydami kažko, kuo įprastai naudojamės ir mėgaujamės. Šių metų gavėnią anglikonai skyrė sumažinti iškastinio kuro naudojimą savo buityje ir taip žengti nors ir nedidelius žingsnius labiau tausojančio pasaulio link. Iniciatyva pabrėžia atskirų bažnyčios narių gyvenimo būdo ir vartojimo įpročių keitimą.
Puslapyje „Carbon Fast“ organizatoriai pateikia kasdienius patarimus, ką galima pakeisti buityje. Žmonės gali užsisakyti juos el. paštu arba atsisiųsti elektroninę bukleto versiją. Veiksmai, suskirstyti temomis kiekvienai savaitei, aprėpia gyvenimo būdo pokyčius, pinigų taupymo iniciatyvas, drąsias namų rekonstrukcijas bei maldą.
Praktinė informacija, kaip sumažinti anglies dioksido emisijas, buvo išsiųsta parapijoms Bate, Velse, Bristolyje, Ekseteryje, Glosteryje, Solsberyje ir Trure. Pietvakarių Anglijos tikintieji gavo patarimus, kaip sumažinti poveikį planetai ir taip pat savo sąskaitas keičiant transporto, maitinimosi ir gyvenimo būdo įpročius. Daugelis siūlomų veiksmų nėra vienkartiniai, juos galima praktikuoti kasdien, ištisus mėnesius ir metus. Rezultatai nebus pastebimi per dieną, tačiau akcijos iniciatoriai teigia tikintys, kad nuoseklūs veiksmai atneš laukiamus pokyčius – pakeis tiek tikinčiųjų vartojimo įpročius, tiek Dievo kūrinijos ateitį.
Kiekvienai dienai siūlomas konkretus aplinkosauginis veiksmas ar patarimas. Štai keletas jų:
– Valgykite mažiau mėsos ir sūrio produktų, o juos pakeiskite daržovėmis. Tai sumažina anglies dioksido emisijas (nes mėsos pramonė labai tarši), o taipogi yra sveika ir pigiau kainuoja.
– Apskaičiuokite, kokį kelią iki lėkštės nukeliavo vieno jūsų patiekalo produktai. Apmąstykite, kaip jie buvo gabenami iki parduotuvės ir jūsų namų. Stenkitės nepirkti produktų, kurie buvo skraidinami lėktuvu. Remkite vietinius ūkininkus ir žemdirbius. Apsipirkite mažose nepriklausomose parduotuvėse kuo arčiau namų, o ką įmanoma, užsiauginkite patys.
– Pirkite produktus iš perdirbtų medžiagų – popierių, drabužius, baldus, stiklo dirbinius ir kt. Taip remsite antrinį panaudojimą ir sumažinsite žaliavų poreikį.
– Taupykite šilumą ir elektrą savo namuose ir darbo vietoje. Laikykite uždarytas duris, kai nesinaudojate kambariu. Užtraukite užuolaidas, kad išvengtumėte šilumos nuostolių pro langus. Nepalikite įjungtų kompiuterių. Pakeiskite visas elektros lemputes į efektyviai naudojančias energiją, tokias kaip LED. Kai galėsite, įsigykite efektyvesnį vandens šildytuvą ir aukšto energetinio efektyvumo (AA kategorijos) buities prietaisus.
– Rinkitės kuo paprasčiau ir mažiau supakuotus produktus bei didesnes talpas, kad suvartojus maistą liktų mažiau šiukšlių.
– Jie taip pat paruošė bukletą, skirtą vaikams, kuriame siūlo patrauklias idėjas, kaip, pavyzdžiui, iš vienkartinių maišelių pasigaminti daugkartinį pirkinių krepšį, bei nesudėtingus linksmai iliustruotus pamokymus vaikams.
Ar pamenate, kaip ir jus vaikystėje mokė (o gal nemokė?): išjunk šviesą, kai išeini iš kambario, užsuk čiaupą valydamasis dantis, rinkis dušą vietoje vonios. Buklete vaiko klausia: kiek tualetinio popieriaus lapelių sunaudoji? Ar galėtumei naudoti lapeliu mažiau? Prisideda ir naujausių technologijų patarimai vaikams: išjunk telefono įkroviklį iš lizdo, kai jis pasikrauna, nes įkroviklis naudoja elektros energiją, net kai telefonas nesikrauna. Taip pat – atsisveikink su kompiuterio budėjimo režimu. Nepalik jokios elektroninės įrangos įjungtos per naktį.
Knygutėje vaikams siūloma pademonstruoti klasėje „Kioto dėžę“, kurioje galima pasigaminti maistą naudojant saulės energiją, parodoma, kaip ją susikonstruoti. Taip pat knygelė pateikia informaciją apie dviračių sportą ir varžybas. Visa tai atrodo iš pažiūros nesusiję su tikėjimu ir pastoracine veikla, tačiau anglikonų bažnyčios lyderiai siekia parodyti, kad atsakingas vartojimas ir aplinkos apsauga – tai kiekvieno krikščionio pareiga, nes gamta yra Dievo dovana ir Kūrėjo atspindys.
Interneto puslapyje pateikiama dar daug naudingos informacijos – rekomenduojama literatūra, plakatai parapijoms, mokomieji filmukai, pasiūlymai, kaip taupyti energiją bažnyčiose, įsidiegti atsinaujinančios energetikos įrenginius.
Ši iniciatyva patraukia ir įkvepia, pasirodo, anglikonai greičiau suskubo kasdieniu gyvenimu liudyti meilę kūrinijai ir įgyvendinti Bažnyčios mokymą nei mes, katalikai. Popiežius Pranciškus dažnai kalba apie aplinkosaugą per savo homilijas ir rengia antrąją encikliką, kuri bus skirta krikščionių santykio su kūrinija temai. Dabar atrodo, kad kol kas anglikonai labiau seka popiežiaus pavyzdžiu negu mes. Tai įkvepia ir verčia pasitempti, paklausti, kaip aš galėčiau įgyvendinti „Anglies pasninką“ lietuviškomis, savo gyvenimo aplinkybėmis?
Parengė Monika Midverytė OFS