Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Pediatrė Lilija Žirgulienė apie vaikų ligas ir jų priežastis

$
0
0

Kalbėdami apie vaikų sveikatą, gydytojai pabrėžia būtinybę daugiau dėmesio skirti subalansuotai vaikų mitybai ir profilaktiškai tikrinti sveikatą, nelaukiant, kol pasireikš vienokie ar kitokie ligų simptomai. Apie vaikų ligas pasikalbėti sutiko pediatrė Lilija Žirgulienė.

vaikas ir gydytojas

Kaip manote, ar vaikus auginantys tėvai (globėjai) pakankamai dėmesio skiria vaikų ligų prevencijai? Ką dažniausiai tėvai (globėjai) vengia daryti, nors neturėtų?

Vieni tėvai labai rūpinasi savo vaikais: daug dėmesio skiria aplinkai, kurioje vaikai auga, mitybai, dienos režimui, t. y. rūpinasi, kad vaiko gyvensena būtų sveika, reguliariai lankosi pas gydytojus. Tačiau dalis tėvų, globėjų dėl įvairių priežasčių, dažniausiai socialinių, neskiria vaikams pakankamai dėmesio. Vaikams neskiriama prideramo dėmesio, dalis jų  maitinami nevisaverčiu  maisto, negauna reikiamų maisto papildų, retai nuvedami pas gydytojus patikrinti sveikatos.

Kokiomis ligomis ikimokyklinio amžiaus vaikai serga dažniausiai?

Dažniausiai ikimokyklinio amžiaus vaikai serga infekcinėmis ligomis: kvėpavimo takų infekcijomis, žarnyno infekcijomis, ligomis, kuriomis sergamumas padidėja, pradėjus lankyti įvairius kolektyvus. Labai svarbu, kad tėvai ugdytų higieninius vaikų įpročius. Reikia nepamiršti, kad patalpos, kuriose būna vaikai, turi būti dažnai vėdinamos, tinkamai apšviestos, o erdvės, skirtos žaidimams, – saugios.

Kaip Jūs patartumėte stiprinti vaikų imunitetą?

Stiprinant imunitetą, svarbūs įvairiausi veiksniai. Yra daugybė veiksnių, kurie daro įtaką imuninei sistemai. Tokie veiksniai gali būti, pavyzdžiui, miegas, subalansuota mityba, teigiamos emocijos, vaiko organizmo grūdinimas, nesukeliantis streso. Be jau minėtų veiksnių, svarbūs yra ir maisto papildai, pavyzdžiui, žuvų taukai, vitaminai, jei jų trūksta vaiko organizmui. Nuo infekcinių ligų apsaugo ir imunizacija.

Ar per pastarąjį dešimtmetį yra padidėjęs sergamumas vienokiomis ar kitomis ligomis?

Šiuo metu stebime padidėjusį sergamumą alerginėmis ligomis: rinitu, astma, taip pat aukštu kraujospūdžiu, nutukimu, diabetu ir kt. Ligos jaunėja, anksčiau aptinkamos dėl geros diagnostikos.

Ar yra tokių vaikų ligų, kurių būtų galima išvengti, bet jų vis tiek pasitaiko, nes tėvams (globėjams) trūksta informacijos (laiku neatkreipia dėmesio ar net nepastebi tam tikrų ligų požymių ir panašiai)? Kokios tai ligos?

Labai svarbus sanitarinis švietimas. Vaikai serga skirtingomis ligomis, o ligų simptomai – labai įvairūs, kartais būdingi ne vienai ligai. Vaikui sunegalavus, tėvai turi stebėti jo būklę. Jeigu vaiko savijauta blogėja, pavyzdžiui, pakyla aukšta temperatūra, išberia kūną ar atsiranda sąmonės sutrikimų, ūmių pilvo skausmų, būtina nedelsiant vykti į gydymo įstaigą. Skubios gydytojo pagalbos reikia šiais atvejais: sergant neuroinfekcija, meningokokine infekcija, įvairiomis chirurginio gydymo reikalaujančiomis ligomis, pavyzdžiui, apendicitu ir kt.

Nuo pat skiepų atsiradimo netyla diskusijos dėl jų reikalingumo. Kaip šias diskusijas ir abejones vertinate Jūs? Ar daug pasitaiko tėvų (globėjų), atsisakančių skiepyti savo vaikus? Kaip į tai reaguojate?

Vakcinos – tai prevencija nuo infekcinių ligų. Šiuo metu dauguma populiacijos yra paskiepyta ir visuomenė iš dalies yra saugi. Tačiau nereikėtų užmiršti, kad daugelis šeimų keliauja su vaikais po įvairias užsienio šalis, tarp jų ir egzotines, todėl didėja tikimybė  užsikrėsti įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, difterija ar kokia kita sunkia žarnyno liga. Dalis tėvų atsisako skiepyti vaikus. Gerbiame visų nuomonę.

Kalbino A. Patackaitė

Ikimokyklinis.lt logo


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>