Kapstydamiesi iš po sugriuvusios sovietinės sistemos nuolaužų, mes iš vieno irimo proceso patekome į tokį pat kitą. Mums vėl „kabina makaronus“. (Grigorijus Pomerancas)
Zinaida Mirkina gimė 1926 metų sausio 10 dieną Maskvoje. Poetė, vertėja, eseistė. Žymaus rusų filosofo ir kultūros veikėjo Grigorijaus Pomeranco žmona ir bendražygė. Garbaus amžiaus moteris, sovietinio laikotarpio disidentė, šių metų birželį paskelbė tekstą, kuriame ragina permąstyti mūsų reakcijas į tai, kas šiandien vyksta Rusijoje, Ukrainoje, kas vyksta kiekvieno iš mūsų širdyje. Neabejojame, jog Z. Mirkinos pozicija sukels įvairių reakcijų. Taip pat neabejojame, kad šiandien mums reikalingi ne informaciniai karai, bet sąžiningas dialogas, įsiklausant ir į tas nuomones, kurioms negali visiškai pritarti.
Neseniai girdėjau per radiją Jevgeniją Albac sakančią, kad sovietinius septyniasdešimt metų turėtume išmesti iš sąmonės. Tai tie patys metai, kai aš ir mano vyras gimėme, augome, mokėmės ir dirbome. Jis kariavo, sėdėjo lageryje. Brežnevo laikais jam teko patirti didžiulių sunkumų rašant disertaciją, nuolat grėsė suėmimas. Tuo pat metu tai buvo sunkaus ir įtempto darbo, intensyvaus laimingo vidinio gyvenimo laikotarpis, nors ir be materialinės gerovės. Abu rašėme. Į stalčių, Aišku, mūsų nespausdino. Nebent savilaida, o paskui atsivėrė galimybė jam skelbti kūrinius užsienyje. Visi mūsų draugai buvo opozicijoje sovietinei valdžiai. Jie buvo disidentai, reikalaujantys iš valdžios vieno: vykdykite savo įstatymus. Išbraukti iš atminties, sąmonės visa tą laiką – tai reiškia „išbraukti“ ir visus mus, anuomet gyvenusius.
***
Vienas iš mūsų draugų buvo generolas Grigorenka. Nepažįstu kito tokio padoraus ir šviesaus žmogaus kaip jis. Jis buvo tikras riteris ir kankinys. Jaunystėje jis įstojo į Raudonąją armiją, manydamas, kad būtent ji kovoja už teisingumą. Jam buvo tekę patirti didžiulę baltagvardiečių skriaudą. Ištarnavo visą karo laikotarpį, gavo generolo laipsnį, ir jau po Stalino mirties tapo vienu iš aktyviausių disidentų. Kai jo tikėjimas režimu galutinai sugriuvo, jis nebegalėjo tylėti ir pradėjo kovą prieš sistemą. Šis žmogus visada buvo GYVAS. Būti GYVAM – tai, mano įsitikinimu, gyventi su pripildyta širdimi, gyventi pagal sąžinę, Tik taip Piotras Grigorenka gyveno. Taip, sovietiniais metais jis ne kartą buvo uždarytas psichiatrinėje, kankinamas, paskui apgaulės būdu išvežtas į užsienį. Jis labiau nei bet ko kito norėjo grįžti, bet jam nebuvo leista. Išbraukti šiuos metu iš atminties – tai išbraukti ir generolą Grigorenką.
Todėl esu įsitikinusi, kad mums reikia ne ištrinti atmintį, bet ją apmąstyti. Tas baisus laikas prasidėjo nuo 1917 metų, nuo Lenino. Dabar mes puikiai žinome, kad Spalio revoliucija buvo didžiulė Rusijos nelaimė. Taip pat visuotinai sutariama ir dėl to, kad Leninas buvo blogio įsikūnijimas. Visgi išdrįsiu suabejoti šiuo visuotinu įsitikinimu.
***
Nekelia abejonių, kad revoliucija atidarė Pandoros skrynią, jog ji susijusi su baisiais dalykais. Tačiau esu įsitikinusi, kad turime žvelgti ne tik į žmonių poelgius, bet ir į jų motyvus. Tad noriu palyginti Leniną su... Didžiuoju Inkvizitoriumi, kaip jis aprašytas Fiodoro Dostojevskio knygoje „Broliai Karamazovai“. Inkvizitoriaus darbai ne mažiau baisūs kaip Lenino – inkvizicijos laužai. Jis ir patį Kristų pasiryžęs sudeginti. Tačiau prieš tai nusprendė jam išpažinti tai, kuo tiki. Kristų jis vadino idealistu, nesugebančiu įvertinti tikrovės.
Kristus kalbėjo, kad tas, kuris paima kardą, nuo kardo ir žus, o kitoje vietoje – „ne ramybę, o kardą“ (tai buvo skirta tik dvasinei kovai su nuodėme). Abi šios kartu paimtos frazės sudaro visumą, atitinkančią Kristaus paveikslą, Jei jas atskirsime, patį Kristų perkirsime pusiau. Tai ir padarė Didysis Inkvizitorius, atmesdamas perspėjimą dėl materialaus kardo. Jis buvo įsitikinęs, kad tik kardas (kirvis ar giljotina) – buvo XIX amžiaus tikėjimas. Šį tikėjimą ir dėsto inkvizitorius Kristui. Jėzus tylėdamas klausosi ir paskui... bučiuoja. Taip, Kristus bučiuoja inkvizitorių, suprasdamas viena – tai ne savanaudis niekšas. Jis visiškai garbingas, nuoširdžiai tiki, kad kitaip padėti žmonėms negalima. Jo tikėjimas siaubingas. Jis žudo jo sielą, jis žudo ir visa pasaulį. Tačiau vis vien tai TIKĖJIMAS. Inkvizitorius – tragiška asmenybė. Žmonėms patiems dera išsiaiškinti – kieno tikėjimas teisingas: inkvizitoriaus ar Kristaus.
Kristus neprimeta savo tikėjimo jėga. Jis išeina, laukdamas, kada žmonės patys pas jį ateis. Įdomu, kad Čingizas Aitmatovas romane „Ešafotas“ prieina išvadą, kad antrasis atėjimas – tai laikas, kai žmonės patys ateina pas Kristų.
Leniną aš lyginu su Didžiuoju inkvizitoriumi, o Staliną vadinu kito Dostojevskio herojaus – Smerdiakovo – įsikūnijimu. Jis netikėjo jokiomis žmonijos išgelbėjimo idėjomis. Jam vertę turi tik pragmatizmas. Stalinas naudodavosi tai Bucharino, tai Trockio idėjomis. Paskui, kai užmušė juos abu, pradėjo domėtis Hitlerio idėjomis, kurios jam patiko.
Smerdiakovas romane pasikorė, o mūsų naujasis Smerdiakovas ne tik nesikaria, bet karia ir šaudo milijonus kitų. Jis negali išvengti veidmainiavimo. Niekuo netikėdamas, jis tapo vadu žmonėms, iki skausmo tikintiems, Lenino partija palaipsniui tapo Lenino – Stalino, o Lenino testamentas, jog jis jokiu būdu nenori, kad Stalinas vadovautų partijai, buvo kruopščiai slepiamas. Su Lenino ir Stalino vėliava vyksta visų ištikimų leniniečių naikinimas. Leninui ir Stalinui bendra buvo viena: „Tikslas pateisina priemones“. Tai bendra visiems totalitariniams lyderiams: Leninui, Stalinui, Hitleriui.
Leninas teoriškai neigė idealizmą ir romantizmą, tačiau pirmieji revoliucionieriai, sekdami paskui jį, buvo idealistai ir romantikai. Taip jie žudė, griovė bažnyčias ir tokiu būdu valė kelią laisvei, lygybei ir brolybei ugnimi ir kardu.
Tačiau jie ir patys mirtinai rizikavo, buvo pasirengę paaukoti gyvybę, o ne sąžinę. Sąžinė buvo atiduota idėjai. Man pasakojo, kai popiežius Jonas Paulius II pažiūrėjo filmą „Komunistas“, kuriame herojus žūsta kankinio mirtimi, jis pasakė: „Štai tikras tikėjimas.“
Stalinui reikėjo, kad žmonės tarnautų jam ne mažiau ištikimai kaip Leninui. Tam reikėjo stiprinti žmonių tikėjimą. Jam tai pavyko. Žmonės tikėjo Stalinu kaip Leninu. Aišku, tikėjimas buvo melagingas, tačiau tai buvo kova su blogiu, tai buvo pasiaukojantis tikėjimas, suteikęs žmonėms gyvenimo prasmę, Komunistai (idėjiniai) buvo įsitikinę, kad kuria Dievo Karalystę žemėje. Jie apsiėjo be žodžio „Dievas“, tačiau jų viduje buvo bevardis Jo įsikūnijimas – sąžinė.
Pasitikėjimas Stalinu buvo didžiulis, absoliutus. Todėl suimtų, net sušaudytų tėvų vaikai ėjo į frontą ginti Tėvynės, įsitikinę, kad jų tėvams taip nutiko per klaidą, veikiausiai be Stalino žinios. Stalino demaskavimas buvo tarsi atominės bombos sprogimas seniesiems bolševikams.
Mano tėvas, išmestas iš partijos prieš Stalino mirtį, atleistas iš darbo ir absurdiškai apkaltintas iš darbininkų bendrabučio, gulintis namuose su infarktu, be galo gedėjo, kai mirė Stalinas. Po mėnesio pirmą kartą pamačiau tėvą raudantį. Tai buvo 1953 metų balandžio ketvirtą, kai diktorius pranešė apie „gydytojų bylos“ sufabrikavimą. Pasakė, jog jiems buvo pritaikytos neleistinos tardymo priemonės, Beveik penkiasdešimties metų vyras blaškėsi lovoje ir rėkė taip, jog baisu buvo klausytis. Sugriuvo jo tikėjimas.
Dar visai neseniai, kai aš su juo dvidešimtmetė ginčijausi, jis piktinosi, kad iš manęs gali priešas išaugti. Jis kartais sakydavo man: „Jei patikėčiau tavimi, tai turėčiau nusižudyti.“ Jis buvo arti tokio poelgio. Išgelbėjo jį Olga Šatunovskaja, irgi sena bolševikė, praleidusi dvidešimt metų kalėjime ir lageriuose, o paskui, Chruščiovo pavedimu, vykdžiusi milijonų nekaltų aukų reabilitavimą. Mano vyras Grigorijus Pomerancas parašė apie ją knygą „Tyrimui vadovauja katorgininkė“.
Tikėjimo praradimas buvo baisiau nei gyvenimo praradimas, Grossmano romane „Gyvenimas ir likimas“ pateikiamas fašisto Lisos pokalbis su senu bolševiku Mostovskiu. Hitlerininkas įrodinėja bolševikui, kad mūsų režimų kova – klaida, nes abu režimai tokie patys. Bolševikas kraupsta nuo tokių argumentų. Šiame siaube ir glūdi svarbiausias skirtumas. Bolševikas tiki visai ne tuo pačiu, kaip ir fašistas, Gali būti, kad jų tikėjimai radikaliai priešingi. Tik priemonės tikslui pasiekti tokios pat. Jei priemonės pateisina tikslą, tai galų gale jos suryja tikslą. Taip ir nutiko.
Tikslas pateisino priemones tiek Leninui, tiek Stalinui, tiek Hitleriui. Senas bolševikas, tikintis Lenino nurodytu tikslu, buvo pakraupęs nuo Hitlerio tikslo ir nepastebėjo ar stengėsi nepastebėti Stalino abejingumo bet kuriam tikslui, išskyrus totalitarinio režimo įtvirtinimą. To nenorėjo pastebėti ir mano tėvas, nors visgi pastebėdavo. Visą gyvenimą virš jo stalo kabėjo Lenino, skaitančio „Pravdą“, fotografija. Tačiau mūsų name niekada nebuvo Stalino fotografijos, nors jį mano tėvas pakankamai gerbė. Kai kartą svečias prie mūsų stalo paskelbė tostą už Staliną, mano tėvai buvo šokiruoti. Palaipsniui tikras tikėjimas buvo pakeistas propagandos suformuotu zombiškumu. Idealistų, kurie vadino save tikrais materialistais, tikėjimas merdėjo. Žmonės tapo zombiais arba niekšais veidmainiais. Šis procesas ir nuvedė į socializmo žlugimą mūsų valstybėje.
***
Tikėjimas, teikęs prasmę gyvenimui, padėjo daugybei žmonių išgyventi žmogėdrų režime. Negalima paprasčiausiai dėti lygybės ženklo tarp stalinistinio ar brežnevinio režimo ir žmonių, gyvenusių tuo laiku. Tai didžiulė mūsų pokomunistinio mąstymo klaida, kuri nuvedė į sąmonės chaosą ir cinizmo bei begėdystės triumfą. Taip, valstybė buvo padalinta į budelius ir aukas, Taip, mus valdė budeliai. Tačiau mes, gyvendami baisioje nelaisvėje, buvome vidujai daug laisvesni nei dauguma laisvo pasaulio žmonių, taip pat kaip dauguma dabarties gyventojų. Tai, ką šiandien matome mūsų valstybėje, visada buvo labai mūsų idealizuotose Vakaruose.
Dievas, prasmė, gyvenimo pilnatvė bus ten, kur yra tikrasis gyvenimas, kur yra didžiulis tikėjimo troškulys, ten atsiras ir tikėjimas.
Pamenu, kai dar sovietinio sąstingio laikais atvažiavo žurnalistė iš Anglijos ir sakė, kad norėtų būti čia su mumis. Kodėl? Čia ji jaučia tikrą gyvenimą, o namuose – tik patogią buitį. Paradoksas? Bet tai tiesa.
Tokioms asmenybėms kaip Platonovas, Grossmanas, Pasternakas, Achmatova, Danilas Andrejevas (sąrašą galima tęsti iki begalybės) buvo labai sunku Tėvynėje kvėpuoti. Juos dusino ar net visiškai bandė sunaikinti. Visgi mūsų herojai buvo būtent jie, o ne jų budeliai. Kaip rašė Achmatova: „Ne, ne po svetimu dangumi ir ne su svetimais sparnais, bet su savo tauta ir ten, kur ir ji, anuomet buvau.“
Buvo likę nemažai žmonių, kurie tikėjo komunistine idėja. Tačiau be jų dar buvo ir daugybė kitų, paprastų žmonių, kurie labai mylėjo savo žemę ir rusų kultūrą, į šią sąvoka įtraukdami ir kaimyninių respublikų kūrybą. Tai buvo bendras, visus telkiantis tikėjimas.
Kas yra patriotizmas? Tvirtinimas, kad mes geriausi? Negi tai patriotizmas? Ne – tai nacionalizmas, kuris perauga net į nacizmą. Tai beprotybė, ir tiek. Tikras patriotizmas – tai širdį veriantis virštautinis jausmas, jog esi įaugęs į savo gimtą žemę, aplinką. Šis jausmas toks pats šventas, kaip meilė mamai ar vaikams.
***
Kartais Tėvynės jausmas tampa kūrybos šaltiniu, kai jausmas sunyksta, nebelieka ir kūrybos. Taip nutiko su Nabokovu. Kai Tėvynės jausmo nebeliko, jis išliko įstabiu žodžio fokusininku, tačiau visa tai ne atverdavo, o tik užverdavo sielą, pastaroji tapdavo nelabai reikalingu grakščios formos elementu. Išnyko skausmas, ir jo vietą užėmė mėgavimasis. Beje, tai procesas, kurį mes stebime šiandien.
Dostalio filme „Drausmės batalionas”, kurį vertinu kaip nuostabų kūrinį, pasakojama apie tai, kaip kariuomenėje pasirodo dvasininkas. Tai visiškai neįtikinama, bet, meniniu požiūriu, pateisinama. Jo kariai kalusia, kur jis išmoko kariauti, ir jis ramiai pasakoja, kad kariavo per Pilietinį karą baltagvardiečių pusėje. Tačiau, kai agresorius užpuolė Tėvynę, jam jau nebesvarbu, kas „baltas“, o kas – „raudonas“. Kova už Tėvynę jam jokiu būdu nereiškė kovos už Staliną. Net žymusis baltagvardiečių vadovas Denikinas prašėsi į frontą, kad ir paprastu kareiviu. Nors kariai puldavo į mūšį su šūkiu „Už Tėvynę ir Staliną” (propaganda buvo labai stipri), tačiau jie kovojo ir mirė visada būtent už Tėvynę.
Pagrindinis „Drausmės bataliono“ herojus Tverdohlebovas – tikras teisuolis, turintis absoliučią dorovinę klausą. Jo sąžiningumas neatsiejamas nuo drąsos. O juk tai ir yra tie dalykai, kurių tarybiniais metais taip pat mokė jaunąją kartą, dabar paniekinamai vadinamą „sovkomu“.
Taip pat vienoje radijo laidoje teko girdėti pokalbį su Pavelu Gusevu, kuris pasakė maždaug štai ką: „Gerai bus tik tada, kai numirs visi tie, kurie prisimena tarybinius laikus ir „gerus tarybinius filmus“.“ Veikiausiai jis turėjo galvoje, kad tie, kurie su ilgesiu prisimena tarybinę kinematografiją, jaučia nostalgiją visai tarybinei praeičiai. Logika paprasta: viskas arba nieko. Tačiau praeities paveikslas nebuvo juodas ir baltas. Ne viską reikia sunaikinti iki pamatų. Svarbu laiku pamąstyti ir apie tai, kas bus paskui.
Man, kuri gerai prisimena gerus tarybinius filmus, skaudu tai girdėti. Mano laidotuvių nereikės ilgai laukti, tačiau ar tikrai tai išspęs kieno nors problemas?
Greta nulaižytų filmų, kurie aptarnavo ideologiją, buvo iš tiesų nuostabių ir meniškų filmų. Tai labai svarbu, buvo jie skaistūs, saugantys sielose švarą. Kaip buvo ekranizuojama klasika, ypač Čechovas. Klasiką apskritai vertino su ypatinga meile. Mes buvome išauklėti klasikinės rusiškos literatūros, todėl iš mūsų nebuvo paprasta atimti tikėjimą kilnumu ir idealais.
Ne, toli gražu ne viskas telpa į dabartinius stereotipus. Ideologija buvo klaidinga, tikėjimas komunizmu apgavo valstybę, Tačiau tai buvo tikėjimas, kurį pakeisti turėjo kitas tikras tikėjimas, o pakeitė mažatikystė ir pragmatizmas.
.***
Pats gyvenimas parodė, kad Dievo karalystė žemėje neįmanoma, kol nebus atverta Dievo karalystė mūsų viduje. Negalėsime mes jaustis laimingi, kol neišmosime matyti pasaulį ir girdėti jį kaip dovaną, kai nepradėsime iš savęs reikalauti daugiau nei iš kitų. Teisingą valstybę gali kurti tik žmonės, kurių širdyse tarpsta teisingumas. Idealizmas? Utopija? Tikiu, kad tai vienintelė sąlyga, kuri leidžia mums išlikti.
Mes išgyvenome siaubingus laikus, kai buvo griaunamos bažnyčios, buvo persekiojamas tikėjimas Dievu, komunistą galėjo išmesti iš partijos už tai, kad jis leido krikštyti sūnų. Dvasininkai buvo suimamai, iš ikonų tyčiojamasi Tačiau tuo metu Feniksas pakilo iš pelenų: atsirado tikrą religinę patirtį, susitikimą su Aukščiausiąja tikrove patyrusių žmonių. Būtent tuštumoje, kur nėra jokios atramos į tradiciją, net labai gražią, įvyksta susitikimas su gyvuoju Dievu. Atsiranda tokie poetai kaip Danila Andrejevas, gimsta Pasternako eilėraščiai, gyvena tokie nuostabūs teisuoliai, kaip Aleksandras Sopodvinikomas.
Grosmano romane „Gyvenimas ir likimas“ yra herojus Ikonikovas. Žmogus, praradęs tikėjimą Dievu, kai pamatė Aušvicą ir terorą, kurį patyrė rusų bei ukrainiečių valstiečiai. Gyvenimas tapo beprasmis, Dievo jame nebebuvo. Štai jis patenka į paprastos rusų valstietės lūšną ir mato antgamtinį gerumą, mato žmogų, kuriam nėra svetimo skausmo, visas skausmas yra savas. Net ir priešų skausmas. Kareiviai šeimininkauja jos namuose, valo automatus ir vienas jų netyčia susižeidžia jai matant. Ji jam padeda, girdo jį, rūpinasi juo net tuo metu, kai kiti vokiečiai eina sušaudyti jos vyrą, kuris susijęs su partizanais. Galbūt ji visai nežino apie priesaką mylėti net priešus. Jos niekas to nemokė. Tačiau jos širdyje gyvas „kvailas“ (kaip jį pavadina Ikonikovas) gerumas. Tai pritrenkia Ikonikovą. Jis staiga supranta: jei yra toks gerumas, tai ir Dievas yra. Jo gyvenimas įgauna prasmę, Nieko naujo jis neatvėrė. Dar prieš du tūkstančius metų buvo pasakyta, kad Dievo karalystė yra mūsų viduje. Tačiau šie žodžiai turėjo jame atgimti per tą moterį.
***
Štai toks tikėjimas turi pakeisti tikėjimą komunizmu. Štai tokie entuziastai turi pradėti ne tiek kurti naują ideologiją, rusišką idėją, kiek stengtis atgaivinti tikėjimą, be kurio siela miršta.
Labai daug kalbėta apie rusų dvasingumą, todėl pradėjo iš jo šaipytis, tuo labiau kad jis pernelyg dažnai pasireiškė kaip polinkis į spiritinius gėrimus, trikdantis atviravimą ir iš proto varantį chaosą. Tačiau rusiškas dvasingumas egzistuoja. Jo pagrindinė savybė yra ta, kad mūsų tauta labiau nei bet kuri kita negali gyventi be tikėjimo. Mes negalime gyventi paprasčiausiai tvarkingai ir sočiai. K. Leontjevas sakė, kad Rusijoje lengviau sutikti šventą nei paprasčiausiai padorų žmogų. Tai turi pripažinti tie, kuriems nesinori paprasčiausia jausti gėdą už savo tautą. Turime pamatyti savo tautos skausmą ir sutrikimą periodais, kai nebelieka tikėjimo. Mūsų laukia labai sunkus darbas, tačiau jis būtinas. Šiandien mums svarbu ne užbraukti, atmesti visą mūsų istoriją, bet apmąstyti ją ir išmokti jos pamokas.
Jei mūsų Spalio revoliucija buvo prakeiksmas, tai kodėl Maidanas yra šviesa? Na taip, bolševikai kovojo prieš, kaip mums dabar atrodo, šviesią praeitį, o Maidane kovota prieš mūsų juodą dabartį, ne mažiau juodą sovietinę praeitį, su kuria reikėjo kuo greičiau atsisveikinti. Tačiau ar nesimato, kad kovos priemonės Spalio revoliucijos metu ir Maidane buvo labai panašios? Tikslas pateisina priemones? Ar Maidanas buvo visiškai taikus? Pirmasis Maidanas – „Oranžinė“ revoliucija iš tiesų buvo taiki ir atvedė į valdžią Viktorą Juščenką, kuris taip pat taikiu būdu buvo pakeistas V. Janukovyčiumi. Na, o Juščenka dar spėjo nacionaliniu didvyriu paskelbti Banderą ir jam pastatyti paminklą.
Aišku, mūsų oficialioje žiniasklaidoje labai daug melo. Vasario perversmas Kijeve tikrai nebuvo fašistinis, Pradžioje tai buvo sąžiningų žmonių protestas prieš gluminančio masto valdžios korupciją. Tačiau kiekvienas protestas turi laiku sustoti ir neleisti, kad juo kas nors iš šalies pasinaudotų.
Vienas nuoširdus Maidano entuziastas rašė, kad „Dešinysis sektorius“ teturėjo kelis šimtus žmonių, o Maskvos propaganda išpūtė skaičius iki milijonų. Žinote, man šioje vietoje atrodo tinkamas anekdotas, kai viena svočia, girdama nuotaką, sakė, kad ji turi mažutį trūkumą – ji truputį nėščia. Taip, išpūtė skaičius, sukūrė antiukrainietišką isteriją, tačiau liepsnelė buvo, tereikėjo įmesti malkų. Taip, Ukrainos prezidento rinkimuose „Dešiniojo sektoriaus“ reitingai buvo labai menki, tačiau maidaniečiai pripažino Banderą savo herojumi ir neatsisakė nuo „Dešiniojo sektoriaus“ paslaugų, vykstant ginkluotam perversmui.
***
Gali būti, kad veržimasis į Vakarus ir ES ir buvo pagrindinis Maidano stimulas? Daugelis mano bičiulių mano, kad čia nėra nieko blogo. Esą Rusijai taip pat būtų neblogai įstoti į Europos Sąjungą. Nesu specialistė ir nesiimu spręsti. Jaučiu tik intuityvų pasipriešinimą. Tačiau dėl to, kad jokios politinės ir ekonominės gėrybės nevertos to chaoso ir kraujo praliejimo, kuris paskui jį sekė, esu tvirtai įsitikinusi. Puikiai žinau, kad daugelis sąžiningų ir kenčiančių Maidano šalininkų mato tik vieną kaltininką – Putiną. Jis paverčiamas pasakišku visagaliu. Tačiau negi žmonės, kurie suorganizavo perversmą, negalėjo numatyti, koks gaisras kils? Negi Ukrainoje, tiek Rytų, tiek Vakarų, visi pritaria Maidanui? Netikiu, jog negalima buvo numatyti, kad antimaidaninės nuotaikos gali pastūmėti į pilietinį karą.
Be abejo, Rusijos oficialioji žiniasklaida užsipuolė Kijevo vyriausybę. Tačiau tuo pat metu liberalioji žiniasklaida ne mažiau aršiai užsipuolė oficialiąją. Tačiau štai ką perskaičiau „Novaja gazeta“ birželio 4 dieną ir visiškai pritariu autoriui: „Kai esi Donecke, supranti, kad informacinis karas, kurį kovoja tiek Rusijos, tiek Ukrainos žiniasklaida, visiškai nuplovė tikrovės ribas, ir abi pusės nebeturi jokio supratimo, kas iš tiesų vyksta dabar Ukrainoje. Realus lieka tik karas ir aukos.“
***
Grigorijus Pomerancas yra parašęs knygą „Aistringas vienpusiškumas ir dvasios beaistriškumas“. Aistringas vienpusiškumas visada sako tiesą, tačiau ne visa tiesą. Idant pasakytum visa, turi pakilti iki Vološino lygmens, kuris savo namuose Pilietinio karo metu priglaudė visus persekiojamuosius, gynė „raudonuosius“ nuo „baltųjų“, „baltuosius“ nuo „raudonųjų“, gerai supratusio, kad teisingumas – kruvina dorybė.
G. Pomeranco frazė, kad velnias prasideda grimasoje angelo veide, tapo patarle. Kova už teisingumą atvedė iki Odesos Katynės bei sunkvežimių su karstais iš Donecko į Rusiją. Ukrainos žiniasklaida, rašo ta pati „Novaja“, žuvusiuosius pavadino samdiniais ir teroristais. Nemanau, kad visi žuvusieji buvo tokie. Tikrai taip nemanau. Ten žuvo ir mūsų šeimos draugas, žymus vertėjas Andrejus Mironovas.
Pomerancas sakydavo, kad patriotizmas – tai pasididžiavimas ir gėda dėl savo Tėvynės, du stiprūs jausmai, kurie neatsiejami vienas nuo kito. Gėdą už savo Tėvynę jautėme daugybę kartų. Norėjosi mirti iš gėdos, kai 1968 metais mūsų tankai įvažiavo į Čekoslovakiją.
Mano vyras, perėjęs visą karą, jautė didžiulį pasididžiavimą pergale, kuri mums labai daug kainavo, Tačiau netrukus šį pasididžiavimą apliejo deginanti gėda dėl to, kaip mūsų kareiviai elgėsi nugalėtame Berlyne. Gėda ir didžiulis skausmas. Būtent skausmo dėl savo tautos ir valstybės liberalioje žiniasklaidoje man labai trūksta. Regime tik siekį atsiskirti, priešpriešinti save ne tik Rusijos valdžiai, bet ir visai valstybei. Tai man skaudu. Kas dėl gėdos, tai jos apstu. Man nepakeliamai gėda, kai per „Kultūros“ kanalą rodo paminklo Sergejui Michalkovui – begėdystės ir pataikavimo etalonui – atidengimo iškilmes. Man nepaprastai gėda Ir skaudu, jog Bolotnajos įvykių byla tampa amžina. Lygiai kaip ir dėl to, kad Rusija siunčia į Ukrainą savo aršius nacionalistus. Mūsų fanatiškas nacionalizmas – tai reakcija į kitą vienpusiškumą – mūsų galvose apsigyvenusį pragmatizmą ir mažatikystę. Labai abejoju, kad maištas Rytų Ukrainoje vien Rusijos inicijuotas dalykas. Ten antimaidaniškos nuostatos buvo skausmingos ir organiškos. Donecko ar Slavjansko sukilėliai jautė esantys su Rusija vienos valstybės dalimi ir nenorėjo jungtis prie Vakarų. Pastarųjų vaidmuo šioje krizėje man atrodo provokacinis. Labai nenoriu mūsų izoliacijos ir Rusijos bei Vakarų priešpriešos. Tačiau apie Vakarus galvoti kaip apie visiškai teisią ir skaidrią konflikto pusę, deja, negaliu.
Lįsti į politiką nenoriu. Mano kalbėjimas apie Krymą gali būti tik emocijų lygmens. Žiūrėjau dokumentinį filmą „Sevastopolio gynyba“. Sunku aprašyti susijaudinimą ir pagarbą, kurią jaučiau šios bendros mūsų Tėvynės gynėjams. Po viso to kalbėti apie rusų agresiją Kryme, lyginti ją su Hitlerio agresija, mano įsitikinimu, absoliučiai nedera.
Tiesa, kai sužinau, kad į Krymą neįleidžia Džemilevo, suprasti tai labai sunku ir kartu labai gėda.
Noriu pabaigti kiek trūkinėjančius samprotavimus apie vienpusiško žvilgsnio pavojus dar vienu Pomeranco pasisakymu: „Kai prasidėjo karas Čečėnijoje, ilgai tylėjau. Norėjau suprasti visus – tiek čečėnus, tiek Čečėnijoje gyvenančius rusus, taip pat tylinčią Rusijos daugumą, įsibauginusią dėl imperijos subyrėjimo. Pradėjau rašyti tik tada, kai manyje visi konflikto dalyviai prakalbo lygiomis teisėmis, kai pajutau, kad vyksta vidinis dialogas. Netikėjau vieno principo tiesa. Tikėjau dialogo tiesa, sukimusi aplink tuščią centrą, kuris daro visus principus ne tokius priešiškus tarpusavyje, lankstesnius, žmogiškesnius.“
Parengė Andrius Navickas
Bernardinai.lt