Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Rugsėjo 10-ąją minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

$
0
0

Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija (TSPA) ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2003 metais nutarė, kad nuo 2004 metų rugsėjo 10–oji diena bus minima kaip Pasaulinė savižudybių prevencijos diena.

Kiekvienais metais šią dieną visame pasaulyje organizuojami įvairūs renginiai, kuriais norima atkreipti visuomenės dėmesį į vieną iš opiausių problemų šiuolaikiniame pasaulyje – savižudybės.

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena – tai puiki proga visiems bendruomenės sektoriams – visuomenei, labdaros organizacijoms, bendrijoms, mokslininkams, gydytojams, specialistams, politikams, savanoriams ir kitoms suinteresuotoms asmenų grupėms, įskaitant netekusius artimųjų – kartu su Tarptautine savižudybių prevencijos asociacija ir Pasaulio sveikatos organizacija atkreipti visuomenės dėmesį į savižudiško elgesio naštą ir pasekmių kaštą, įvairiais būdais skatinant savižudybės suvokimą ir ieškant veiksmingų prevencijos būdų.

Kaip skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kasmet nusižudo apie milijoną žmonių visame pasaulyje, t.y. iš 100 tūkstančių gyventojų net šešiolika pasitraukia iš gyvenimo patys. Kitaip sakant, kas 40 sekundžių pasaulyje kas nors nusižudo, o kas tris sekundes kas nors bando nusižudyti. Kiekviena savižudybė yra ne tik iš gyvenimo pasitraukusio, bet ir jo artimųjų, aplinkinių tragedija, paliekanti gilias žaizdas.

PSO teigimu, savižudybių priežastys skirtingose pasaulio vietose skiriasi, kiekvieno žmogaus situacija unikali, tačiau galima atrasti ir tam tikrų universalių dalykų, galima plėtoti gana veiksmingą savižudybių prevenciją. Pasak PSO, neįmanoma užkirsti kelio visoms savižudybėms, tačiau prevencinės priemonės gali padėti išvengti didelės dalies savižudybių.

Kokios veiksmingiausios prevencinės priemonės?

Pirmiausia – mažinti prieinamumą prie įnagių, kurie gali būti naudojami savižudybei. Tai ir ginklų, ir vaistų kontrolė.

Taip pat labai svarbu išplėtoti bendruomeninės pagalbos infrastruktūrą. Su savo problemomis nesugebantis susitvarkyti žmogus turi turėti kur kreiptis ir žinoti, kad sulauks pagalbos.

Taip pat, kaip pažymi specialistai, labai svarbu, kad žiniasklaida neskatintų suicidinių minčių, savižudžiai nebūtų heroizuojami.

Labai svarbi prevencinė priemonė – profesionalus žmonių parengimas, kaip kalbėtis, kaip padėti kitiems, patekusiems į bėdą.

PSO specialistų tvirtinimu, labai dažnai neįvertiname, kiek kiekvienas iš mūsų gali padaryti, gelbėdamas kitus. Tyrimai rodo, kad net 75 procentų visų savižudžių apie savo ketinimus prasitaria draugams arba šeimos nariams. Problema ta, jog mes menkai įsiklausome į kitų žmonių problemas.

Specialistų tvirtinimu, prieš žudydamiesi dauguma žmonių kalba apie mirtį, teigia, kad atrado „išeitį“, kaip palengvinti artimųjų gyvenimą. Turėtume rimtai vertinti tokias kalbas ir stengtis prakalbinti tuos žmones, pasiūlyti pagalbą, svarbiausia – išklausyti. Paprastai neveiksminga įkalbinėti nenusižudyti. Svarbiau leisti žmogui suprasti, kad jis ar ji jums rūpi, jog galima kartu ieškoti išeičių. Jei kito žmogaus elgesyje atpažinote grėsmingus galimos tragedijos ženklus, nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus.

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>