Kol Europos Sąjunga ir toliau svarsto galimas sankcijas Rusijai, menininkai visoje Europoje aktyviai buriasi siekdami paremti Ukrainą Kremliaus karinės agresijos akivaizdoje. Kaip skelbia Laisvosios Europos radijas, Vladimiro Putino sprendimas į Krymą siųsti rusų karius susilaukė atsako iš kultūrinio pasaulio – vis daugiau menininkų ragina skelbti Rusijai kultūrinį boikotą.
Vienas jų yra Latvijos Naujosios Rygos teatro direktorius Alvis Khermanis, pasitraukęs iš bendro projekto kartu garsiuoju Maskvos Didžiuoju teatru. Jo teatras atšaukė artėjančias gastroles Rusijoje ir pasirodymus Sankt Peterburgo bei Omsko festivaliuose.
„Rusijos karinė agresija Ukrainoje sukūrė situaciją, kurioje nė vienas Latvijos pilietis negali likti neutralus“, – skelbiama teatro pareiškime. Jame visi menininkai raginami boikotuoti visus Rusijoje vykstančius kultūrinius renginius.
Ukrainos meno kritikas ir kuratorius Konstantinas Dorošenko teigia, kad daugelis menininkų nenori rodyti savo darbų Rusijoje baimindamiesi, kad taip gali prisidėti prie V. Putino agresijos Kryme pateisinimo. „Valdžia turi suprasti, kad pasaulis greitai kinta ir kad menas ne visada nori tarnauti valdžios interesams. Menas yra platforma rimtai, kritinei tikrovės analizei. Menas nėra skirtas papuošti miestams ir vilioti turistus“, – teigia kritikas.
Žinomas Lenkijos teatro režisierius Krystianas Lupa taip pat atšaukė vizitą Rusijoje protestuodamas prieš karinę Krymo okupaciją.
Boikotas palietė ir Rusijoje vykstantį nepriklausomo kino festivalį „Artdokfest“. Festivalio programos direktorė Viktorija Belopolskaja teigia, kad bendrų projektų su rusais jau atsisakė Kanados filmų festivalis „Cinemaatheque“ ir čekų kino festivalis „Flahertania“.
Menininkų boikotą pajuto ir Europos Sąjungos finansuojamas Europos šiuolaikinio meno bienalė „Manifesta“. Grupė olandų ir vokiečių menininkų paskelbė peticiją, raginančią, kad birželį Sankt Peterburgo Ermitažo muziejuje turintis prasidėti renginys būtų atidėtas tol, kol iš Ukrainos nebus išvesti rusų kariai.
„Mano europiečiai kolegos baiminasi, kad „Manifesta“ gali virsti spalvingu šou, kuris sustiprintų dabartinį Rusijos režimą, kaip kad nutiko su Sočio žaidynėmis“, – teigia K. Dorošenko.
Peticija ragina visus menininkus, kuratorius, organizatorius ir rėmėjus pademonstruoti solidarumą su ukrainiečių tauta. Pasak pasirašiusiųjų, tarp kurių yra ir praėjusių bienalių dalyvių, dalyvavimas Rusijoje vykstančiuose kultūriniuose renginiuose prilygsta „Rusijos agresijos prieš demokratinė Ukrainos valstybę pateisinimui.“