Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Magnificat vaikams: Gavėnia – keturiasdešimt dienų Kristaus pėdomis

$
0
0

gavėnia

Pelenų trečiadienis

Pelenų trečiadienio Mišiose kunigas pelenais brėžia kryžiaus ženklą ant kaktų sakydamas: „Atsiversk ir tikėk Evangelija“ arba „Prisimink, kad dulkė esi ir į dulkes pavirsi“. Pelenai – sudegintų praėjusių metų verbų. Paprotys galvą barstyti pelenais atkeliavo iš žydų tautos. Tai – atgailos, atsivertimo ženklas.

Gavėnia – tai atsiprašymo ir atsigręžimo į Dievą laikas.

GAVĖNIA

Žodis „gavėnia“ yra kilęs iš slaviško žodžio gavienne, reiškiančio „susilaikyti nuo mėsiškų valgių, pasninkauti“.

Po keturiasdešimties Gavėnios dienų švenčiame Velykas.

Gavėnia – keturiasdešimt dienų, kad pasiruoštume Jėzaus prisikėlimo šventei.

Simboliškas skaičius

Krikščionims keturiasdešimt gavėnios dienų primena kelis tikinčiųjų istorijos įvykius: keturiasdešimt metų, žydų tautos praleistų dykumoje, išėjus iš Egipto, prieš pasiekiant Pažadėtąją Žemę. Taip pat Jėzus keturiasdešimt dienų praleido dykumoje, nepasiduodamas velnio gundymams.

Gavėnia – keturiasdešimt dienų atsisakant to, kas mus skiria nuo Dievo ir brolių.

Ar pastebėjai?

Per gavėnią nebegiedame nei „Aleliuja“, nei „Garbė Dievui aukštybėse“, nes dar tik esame pakeliui į Velykas: Dievo garbė, visa savo didybe apsireiškianti Jėzui prisikėlus, per gavėnią dar mums nėra atskleista. Dėl to nebegiedame džiaugsmingo „Aleliuja“, reiškiančio „Garbinkime Dievą“. Velyknaktį, šeštadienio vakarą, garbiname Dievą, išgirdę nuostabią žinią – Jėzus Kristus nugalėjo mirtį ir mums žada begalinę laimę, jei tik seksime Juo!

40 ar 46 dienos?

Jei mėginsi skaičiuoti, pamatysi, kad tarp Pelenų trečiadienio ir Velykų sekmadienio yra keturiasdešimt šešios dienos, nes šeši gavėnios sekmadieniai nesiskaito: sekmadienį prisimename Jėzaus prisikėlimą, todėl tai yra šventė! Taip yra visus metus, net ir per gavėnią.

Užgavėnės ir karnavalas

Užgavėnės ir karnavalas nėra religinė šventė. Tai paprotys, kad pasisemtume jėgų prieš gavėnią. Mes švenčiame, valgome skanius valgius, nes žinome, kad 40 dienų stengsimės viso to atsisakyti. Žodis „karnavalas“ kilęs iš lotyniško žodžio carnelevamen, reiškiančio „atsisakyti mėsos“, nes anksčiau per visą gavėnią nevalgydavo mėsos. Šiandien atsisakome mėsos penktadieniais.

Violetinė spalva

Violetinė spalva yra laukimo, pasiruošimo ir atsivertimo spalva. Gavėnia yra vienu metu laukimas (mes laukiame Jėzaus prisikėlimo), pasiruošimas ir atsivertimas (labai stengiamės priartėti prie Dievo ir prie brolių). Bet ar pastebėjai, kad kunigas kartais dėvi rausvos spalvos drabužį? Tai galime išvysti ketvirtąjį Gavėnios sekmadienį, kurį vadiname gaudete – „džiaugsmo sekmadieniu“, kada džiaugiamės netrukus sušvisiančia Velykų šviesa!

Magnificat vaikams iliustracijos

Gavėnios pasiryžimai: patarimai gavėniai

Kelias Velykų link gali pasirodyti labai ilgas. Bet per keturiasdešimt dienų galėsi gerai pasiruošti sutikti prisikėlusį Kristų. Gavėnia – keturiasdešimt dienų, skirtų iš tiesų išgyventi maldą, pasninką ir dalinimąsi, idant atgręžtum savo širdį į Dievą, kaip Evangelijoje ragina Jėzus!

Pasninkauti ir dalintis

Turbūt girdėjai, kad pasninkauti reiškia atsisakyti maisto. Tačiau neprivalome badauti. Gali nevalgyti mėsos penktadieniais, ruošti paprastesnį maistą, bet neatsisakyk dalykų, būtinų tavo augančiam organizmui. Ypač gali atsisakyti saldainių, desertų, taip pat paprašyti tėvų, kad šiems skanėstams skirtus pinigėlius mestų į taupyklę vargšams. Be to, gali atsisakyti kitų malonumų: televizoriaus žiūrėjimo, kompiuterinių žaidimų, o tą laiką, kurį sutaupei, skirti padėti kitiems, pažaisti su mažesniais broliukais ir sesutėmis.

Melstis

Magnificat vaikams iliustracijos

Melstis – tai būti Dievo akivaizdoje, klausytis to, ką Jis nori tau pasakyti, idant tavo širdis galėtų keistis. Tam tau reikia įsitaisyti ramioje vietoje: maloniai paprašyk mažosios sesutės ar vyresniojo brolio, kad tau netrukdytų. Melstis nebūtinai reiškia sakyti sudėtingus žodžius. Svarbiausia – būti nuoširdžiam. Gražiausia malda – iš visos širdies pasakyti „ačiū“, „atsiprašau“ arba „aš tave myliu“.

Perkeisti širdį

Jei paskaitysi Pelenų trečiadienio Evangeliją (26–27 p.), kuri pradeda Gavėnią, ten rasi daugybę kartų paminėtą žodį „paslaptis“. Ar Jėzui patinka paslaptys? Iš tiesų tai Jis tavęs prašo daryti gera kitiems ne tam, kad pasirodytum ar didžiuotumeis. Tai kaip tada elgtis? Prašyk Šventosios Dvasios, kad padėtų tau elgtis taip, kaip Jėzus – visiškai paprastai. Ji padės tau perkeisti širdį diena po dienos, idant vis labiau panašėtum į Jėzų.

Kad geriau išgyventum Gavėnią, tuoj pat versk kitą puslapį. „Magnificat vaikams“ tau siūlo gavėnios kalendorių, jame pasižymėk savo pasiryžimus ir numatyk susitikimus su Viešpačiu,.

magnificat vaikams logo


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187