Rugpjūčio 14 d. minimas šv. Maksimilijonas Kolbė, vienuolis ir kankinys (1894–1941).
![]() |
Tėvas Kolbė – tai tas didvyris brolis pranciškonas konventualas, kuris, norėdamas išgelbėti vieno šeimos tėvo Francišeko Gajovničeko (Franciszek Gajowniczek), dėl kalinio pabėgimo pasmerkto mirti badu gyvybę, Aušvico koncentracijos stovykloje paaukojo savo gyvybę. 1982 metais iškeldamas jį į altorių garbę Jonas Paulius II paskelbė jį „mūsų sudėtingo amžiaus globėju“ – ramybės ir broliškumo pavyzdžiu neapykantos ir egoizmo draskomoje visuomenėje.
Kolbė gimė 1894 m. sausio 8 d. Zdunska Wola miestelyje netoli pramonės centro Lodzės. Jo tėvai buvo tekstilės fabriko darbininkai. Dar vaikas Kolbė patyrė išlaisvinančią ir kartu slegiančią skurdo ir darbo prasmę. Ši patirtis darė įtakos ir kai kuriems jo pasirinkimams, paskatinusiems jį priimti šv. Pranciškaus regulą ir prisidėti (1907 metais) prie Leopolio mažesniųjų brolių konventualų, o vėliau ir įsteigti instituciją, tvirtai besiremiančią grynai pranciškoniškąja dvasia – neturtu ir darbu. Tai buvo „Nekaltai Pradėtosios miestelis“, Lenkijoje pavadintas Niepokalanów, o Japonijoje – Mugenzai No Sono.
Į šį idealą pranciškonas Kolbė sudėjo visą savo pasitikėjimą priemonių galimybėmis, kurias teikė tų laikų technikos pažanga. O tiems, kas jam priekaištaudavo, kad prie tų galimybių jau buvo prikišęs savo niekingus nagus velnias, jis atsakydavo: „Tai dar viena priežastis mums pabusti ir imtis darbo, kad galėtume atgauti prarastas pozicijas.“
Progai pasitaikius, jis įrodė, kad jo idėjos geros ir toliaregiškos. Tai įvyko Lenkijoje. Čia jis sugrįžo 1919 metais po teologijos studijų. Visai netoli Varšuvos 1927 metais įkūrė Nekaltai Pradėtosios miestelį Niepokalanów, jo piliečiai – visi vienuoliai, – griežtai laikydamiesi neturto įžado, buvo pasišventę apaštalystei per spaudą. Jie tapo nemažo, dar ir dabar stebinančio leidybinio bumo iniciatoriais. Pirmasis iš žurnalų serijos – „Nekaltai Pradėtosios riteriai“, – įsteigtas 1922 metais po tam tikro pradinio statiško laikotarpio, pasiekė penkiasdešimt tūkstančių egzempliorių tiražą. Galiausiai jis įsitvirtino kaip savaitraštis ir buvo spausdinamas septynių šimtų tūkstančių egzempliorių (o 1938 metais net milijono egzempliorių) tiražu.
Nekaltai Pradėtoji, kurios vardu tėvas Kolbė pavadino daugumą savo žurnalų, buvo jo idėja fiks. Bažnyčiai ir pasauliui ne pernelyg gerais laikais Kolbė Švenčiausiąją Mergelę laikė idealu, sugebančiu sudrebinti žmonių sąžinę, suteikti antrą kvėpavimą krikščionybei, ir šiaip ar taip idealu, už kurį buvo verta stoti į šventus tikėjimo mūšius. Dėl to, dar prieš priimdamas kunigo šventimus, 1917 m. spalio 16 d. Romoje jis įsteigė Nekaltai Pradėtosios miliciją – tai buvo priemonė (dar ir dabar tebeegzistuojanti ir tebeklestinti) supa
žindinti žmones su Dievo Motina ir padėti jiems atrasti pamaldumą jai.
1930 metais jis kaip misionierius išvyko į Japoniją steigti dar vieno Nekaltai Pradėtosios miestelio su ta pačia dvasia ir tais pačiais idealais. Po kelių kitų mesijinių kelionių į Japoniją bei kitas Rytų šalis galutinai grįžęs į Lenkiją tėvas Kolbė visiškai atsidėjo savo institucijai.
Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, jis vadovavo svarbiausiam Lenkijos leidybiniam susivienijimui.
1939 m. rugsėjo 19 d. jį areštavo gestapas ir pirmiausia ištrėmė į Lamsdorfą (Vokietija), o paskui uždarė į Amlico (Amlitz) koncentracijos stovyklą. 1939 m. gruodžio 8 d. jis buvo išleistas ir grįžo į Niepokalanówą tęsti veiklos. 1941 metais vėl suimtas, uždarytas į Pasiak kalėjimą Varšuvoje, o paskui išvežtas į Aušvico koncentracijos stovyklą, kurioje nepaprastu meilės aktu baigė gyvenimą, kuris visas buvo paaukotas tarnauti kitiems.
Jis buvo nužudytas suleidžiant fenolio, nes kameros, kurią jis buvo pavertęs maldos kambariu, reikėjo kitoms aukoms. Vienas liudininkas pasakojo: „Jis pats, šnabždėdamas maldą, budeliui atkišo ranką.“
Jį aptiko po kelių valandų „atsirėmusį į sieną, į kairę pasvirusia galva. Jo veidas neįprastai švytėjo. Akys buvo atmerktos ir žiūrėjo į vieną tašką. Galėjai pamanyti, kad jis pagautas ekstazės.“ Tai įvyko vienos Dievo Motinos, kurią Kolbė visada mylėjo ir vadino švelniąją mama, šventės – Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų dienos – išvakarėse.