Dvasininkas dr. Athanasius D. McVay specializuojasi XX amžiaus Vatikano diplomatijos ir Ukrainos Graikų katalikų bažnyčios istorijoje. Jis buvo vienas iš redaktorių, parengęs Vatikano archyvinių dokumentų, susijusių su 1932–1933 metais Ukrainoje vykdytu Holodomoru, publikaciją. Neseniai jis užbaigė monografiją apie palaimintąjį Nikitą Budką – pirmąjį Kanados Ukrainos Graikų katalikų bažnyčios vyskupą. Rašytoja ir Europos reikalų korespondentė Dorothy Cummings McLean su dvasininku kalbėjosi apie Ukrainą užklupusią krizę.
Tėve McVay, ar galite paaiškinti, kas sukėlė demonstracijas?
Trumpalaikė priežastis buvo prezidento Viktoro Janukovyčiaus pakeista pozicija derybose su Europos Sąjungos lyderiais. Ilgalaikė priežastis buvo korumpuotas nedemokratiškas režimas, kurį stipriai veikia Vladimiro Putino autoritarinis režimas.
Koks yra Bažnyčios vaidmuo demonstracijose?
Bažnyčia yra Kristaus kūnas, todėl yra sudaryta iš visų tikinčiųjų. Dvasininkijos vaidmuo Bažnyčioje yra tarnauti visiems tikintiesiems, mokyti ir pašvęsti. Žmonės, demonstruojantys Nepriklausomybės aikštėje (Maidane), paprašė savo dvasininkų patarnavimo, maldos, liturgijos ir išpažinties sakramento. Jie skelbia Kristaus taikos ir teisingumo Evangeliją. Graikų katalikų, ortodoksų ir protestantų dvasininkų buvimas padėjo protestams išlikti taikiems.
Aš sunkiai galiu patikėti savo akimis, kai skaitau, kad dabartinio režimo kultūros ministras gąsdino „uždrausti“ Katalikų bažnyčią Ukrainoje. Ar jums tai buvo staigmena?
Laišką, kuriame buvo grasinama „persvarstyti“ Ukrainos Graikų katalikų apeigų bažnyčios statusą, jei ši toliau rengs pamaldas Maidane, buvo atsiųstas ministro padėjėjo. Ministras vėliau neigė ką nors žinojęs apie laišką. Tai yra ilgą laiką besitęsiantis Graikų apeigų katalikų bažnyčios persekiojimas, nes Bažnyčia pasisako už laisvę ir teisingumą bei prieš korupciją.
Pavyzdžiui, vyriausybė jau kelerius metus daro kliūtis Ukrainos katalikų universitetui Lvove. Neseniai vienas iš profesorių buvo nubaustas už kelių eismo taisyklių pažeidimą, įvykdytą mieste, kuriame jis tuo metu apskritai nebuvo. Valdžia taip pat reikalauja, kad universiteto rektorius būtų Ukrainos pilietis. Dabartinis rektorius yra etninis ukrainietis iš Lenkijos. Buvęs rektorius, įkūrėjas ir dabartinis universiteto prezidentas vyskupas Borisas Gudziakas yra etninis ukrainietis iš JAV.
Papasakokite apie valdžios represijas prieš Ukrainos Bažnyčią tiek iki 1989 metų, tiek po to.
Tai, kas šiandien yra Ukraina, septynis amžius buvo valdoma užsienio jėgų. Regione, kuris buvo valdomas Lenkijos, Ukrainos Ortodoksų hierarchai susijungė su Roma ir jų Bažnyčia tapo žinoma kaip Unitų bažnyčia. Po to teritoriją valdę Austrijos valdovai pervadino Bažnyčią „Graikų katalikų“, kad skatintų jos lygybę su Romos katalikų bažnyčia. Kadangi carinė Rusijos imperija naikino Graikų katalikų bažnyčią rytinėse teritorijose, kurias ji aneksavo, Bažnyčia išliko tik Austrijos Galicijoje (vakarinėje Ukrainoje).
1945 metais Josifas Stalinas davė nurodymus Nikitai Chruščiovui susidoroti su likusiomis trimis vyskupijomis naujai užimtoje vakarinėje Ukrainoje. Jis taip pat nurodė Rusijos ortodoksų bažnyčiai absorbuoti Ukrainos Graikų katalikų bažnyčios narius į savo glėbį. Vyskupai, kunigai, visi tikintieji, kurie atsisakydavo atmesti katalikų vienybę, buvo apkaltinti nusikaltimais prieš Komunistų partiją ir išsiųsti į gulagą. Palaimintasis Jonas Paulius II beatifikavo kai kuriuos iš šių kankinių 2001 metais per savo vizitą Ukrainoje.
Aš neseniai baigiau istorinę biografiją apie vieną iš tų kankinių Nikitą Budką, kuris tarnavo kaip pirmasis ukrainiečių vyskupas Kanadoje nuo 1912 iki 1928 metų. Kaip daugelis kitų, N. Budka mirė dirbdamas gulage Kazachstane. Po to, kai Gorbačiovas iniciavo Glasnost reformas, Ukrainos Graikų katalikų bažnyčia išėjo iš pogrindžio ir pareikalavo pilietinių teisių. Jos buvo suteiktos prieš pat Sovietų Sąjungos žlugimą 1991 metais.
Tėve, jūs įsikūrėte Romoje ir tarnaujate Ukrainos katalikams skirtingose bendruomenėse visame pasaulyje. Kokiais rūpesčiais ir nuomonėmis su jumis dalijasi ukrainiečiai tiek Ukrainoje, tiek užsienyje (Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Italijoje)?
Ukrainiečiai tėvynėje ir užsienyje, taip pat tie, kurie yra ukrainiečių kilmės, laiko save ukrainiečių tautos ar liaudies dalimi. Tie, kurie išlaikė savo protėvių tikėjimą (Ukrainos Graikų katalikų ar Ukrainos Ortodoksų), taip pat yra dvasiškai sujungti su savo broliais ir seserimis protėvių šalyje, nes yra tos pačios Bažnyčios nariai. Ukrainos Graikų katalikų bažnyčia yra išskirtinė Bažnyčia, veikianti keturiuose žemynuose. Ji yra vieninga su Visuotine Bažnyčia ir visomis katalikų bažnyčiomis.
Tiek pačioje Ukrainoje, tiek už jos ribų ukrainiečiai yra labai dėkingi už dvasinį ir moralinį viso pasaulio katalikų ir kitų religijų žmonių solidarumą. Tiesa, kai kurie reiškia susirūpinimą, jog kai kuriose šalyse yra mažai domimasi mūsų kova dėl laisvės ir kad tarptautiniai lyderiai neskiria daugiau energijos siekdami atkalbėti režimą nuo jo totalitarinių tendencijų. Taip pat ukrainiečiai yra sunerimę, kai kiti bando „skrosti“ ir „dalinti“ Ukrainą į zonas ir kategorijas. Šie stebėtojai sveria argumentus už ir prieš kalbėdami apie mūsų pasirinkimą tarp aljanso ar integracijos į ES bei artimesnių saitų su Rusija ir Putino diktatūra. Taip jie mums daro meškos paslaugą. Dalyvavimas Maidane rodo, kad pilietiškai nusiteikę piliečiai iš visos Ukrainos palaiko judėjimą, pasisakantį už žmogaus laisves. Tai nėra išskirtinai susiję su ES, tačiau visų pirma su europietiškomis vertybėmis ir laisvėmis.
Ką Vakarų, t.y. lotynų apeigų Bažnyčia gali padaryti tam, kad padėtų Bažnyčiai Ukrainoje?
Lotynų apeigų katalikai gali padėti stengdamiesi daugiau sužinoti apie savo sesę Bažnyčią Ukrainoje ir išreikšdami moralinį solidarumą bei solidarizuodamiesi maldoje. Taip pat būtina įvertinti pasekmes, kurias patirs Bažnyčia ir visi piliečiai, jei režimas tęs savo pasirinktą diktatūrinį kelią. Bažnyčios lyderiai, pasitelkę spaudą ir internetą, galėtų supažindinti tikinčiuosius su tuo, kas vyksta ir dėl ko kovojama. Puikų solidarumo pavyzdį parodė Niujorko kardinolas Timothy Dolanas, kuris savo tinklaraštyje išreiškė visišką paramą Ukrainos žmonėms ir Ukrainos Graikų apeigų katalikų bažnyčiai. George‘as Weigelis taip pat labai padėjo aiškindamas, dėl ko kovojama šiame konflikte.
Parengė D.P.