Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Atkurta ateitininkų teisininkų korporacija „Iustitia“

$
0
0

„Estote prudentes sicut serpentes“, – dar tarpukariu ateitininkų teisininkų kartotas šūkis. Būkite išmintingi kaip žalčiai (Mt 10, 16)... Kalbamės su Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentais, naujai atkurtos ateitininkų teisininkų korporacijos Iustitia pirmininku Justinu Jarusevičiumi, Karoliu Jonuška ir docentu Vaidotu Vaičaičiu apie šiandienos iššūkius teisės studentams.

Atkurti – pakartoti magiškus žodžius

Vilniaus universiteto ir Ateitininkų federacijos internetiniuose puslapiuose paskelbę apie rugsėjo 25 d. atkurtą tarpukariu veikusią teisininkų korporaciją, jos atstovai sako, kad atkūrimo procesas toks pat simbolinis kaip ir, pavyzdžiui, valstybės atkūrimo manifestas. „Kaip ir atkuriant bet kokią organizaciją ar valstybę visų pirma svarbus pats steigimo momentas. Turėjome atkuriamąjį susirinkimą, kurio metu visi studentai pritarė atkūrimui. Žinoma, atkūrimas susijęs ir su įstatų įregistravimu Vilniaus universitete, ir tai, kas korporacijos dar laukia ateityje“, – pasakoja Vaidotas. Šiuo metu korporacijos nariais yra penki VU Teisės fakulteto studentai: Justinas Jarusevičius (pirmininkas) ir Aurelija Žiogaitė (doktorantai), Vytis Turonis, Karolis Jonuška ir Laurynas Matuliauskas.

Korporacijos ištakų reikia ieškoti tarpukario Kaune, kai Iustitia ir buvo įkurta. Tuo metu studentams burtis pagal specialybę buvo gana populiaru: ateitininkai technikai būrėsi į korp!Grandis, medikai – korp!Gaja, literatai – į Šatrijos klubą. Žinoma, jog jau 1929/1930 m.m. Vytauto Didžiojo universiteto Teisių ir Ekonomikos fakultetuose veikė teisininkų ir ekonomistų korporaciją Iustitia, kurios pavadinimą pasiūlė prof. Pranas Dovydaitis. Manau, kad ir šiandien kiekvienam iš mūsų aktualus yra teisingumo siekis, ne tik kaip asmeninė dorybė, bet ir kaip socialinis principas. Anot ambasadoriaus Vytauto Dambravos, tai yra visuotinė bendravimo ir gyvenimo taisyklė“, – kalba Vaidotas.

Oficialiai korporacija įregistruota Vytauto Didžiojo universitete 1931 metų kovo 12 dieną. Žinoma, kad laikinai bent keletą metų veikė atskiros vyrų ir moterų korporacijos, tačiau vėliau nuspręsta jas sujungti į vieną. 1939 m. atgavus Vilnių, kaip ir kitos korporacijos, korp!Iustitia buvo užregistruota Vilniaus universitete. Jei kalbėsime apie garsius korporantus, tai žinoma, jog prie korporacijos ištakų prisidėjo Juozas Laučka, vėliau persikėlęs gyventi į JAV, ir 1979–1983 m. buvęs Ateitininkų federacijos vadu. 1937 m. korporacijos pirmininkas buvo Bronius Kazlauskas (vėliau Bronis Kaslas), taip pat emigravęs į JAV. Korporacijos filisteriu buvo garsus diplomatas Stasys Bačkis, o vienas iš garsiausių gyvų prieškarinių korporantų yra 1939 m. jau Vilniuje teisės studijas pradėjęs ambasadorius Vytautas A. Dambrava, kuris ir yra korporacijos atkūrimo iniciatorius. Lietuvą užėmus okupantams, korporacijos buvo uždraustos.

Tiesa, atgavus Nepriklausomybę 1992–1993 mokslo metais tuometinio studento Pauliaus Vinklerio iniciatyva korp!Iustitia atkuriama, tačiau gyvuoja itin trumpai (pirmininkas Gintautas Sakalauskas). „Tuo metu mokiausi paskutiniame teisės kurse, o kiti atkūrėjai jau buvo bebaigią studijas. Gaila, kad baigus nebeatsirado studentų, kurie perimtų tą tradiciją. Tuo metu neturėjome ir ambasadoriaus Vytauto Dambravos, kuris dabar yra kaip ąžuolas, kuriuo gali remtis atkurta korporacija“, – sako Vaidotas. Docentas atkreipia dėmesį į tai, kad istorijos apie korporaciją vis dar maža, o archyvai išsibarstę JAV ir Lietuvoje, tad vienas artimiausių darbų atkurtai korp!Iustitia galėtų būti ir medžiagos apie tarpukario veiklą rinkimas.

Beje, korporantų iniciatyva dr. Vytautas Dambrava šių metų spalio 11 d. išrinktas atkurtosios korp!Iustitia garbės pirmininku. „Iniciatyva atkurti korp!Iustitia kilo iš ambasadoriaus V. Dambravos, nors ir man visada kirbėjo ši mintis, nes jau turėjau jos veikimo patirtį. Kartą kalbant su ambasadoriumi jis paklausė, ar teisininkų korporacija veikia šiuo metu. Atsakiau, kad neveikia, ir jis paklausė: „Kaip manai, ar negalima būtų atkurti?“ Atsakiau, kad tai puiki mintis“, – prisimena Vaidotas.

Trūko katalikiškomis vertybėmis paremtos teisininkų draugijos

Korporacijos pirmininkas Justinas Jarusevičius sako, kad teisės studentams trūko erdvės, kurioje jie būtų galėję diskutuoti Bažnyčiai aktualiais teisiniais klausimais. „Šiandien matome jaunų žmonių, ypač visuomenės veikėjų, kurie prieštarauja Bažnyčios mokymui. Taip Bažnyčia nupiešiama gana negatyviomis spalvomis – kaip organizacija, kuri pasisako už stagnaciją, tačiau ne modernias idėjas, kaip institucija, kuri prieštarauja liberalumui ir tolerancijai. Iš tiesų viskas yra kiek kitaip, Bažnyčia turi savo poziciją daugeliu visuomenei aktualių klausimų ir ji jokiu būdu nėra senamadiška, stagnatiška arba nemoderni. Ji turi savo nuomonę, dėl kurios galime diskutuoti, kalbėtis, iškelti argumentus. Teisininkų gretose buvo šioks toks vakuumas, kur šiai nuomonei nebuvo tinkamai atstovaujama“, – pastebi Justinas. Doktorantūros studijas pasirinkęs korporantas tikisi, kad būtent korp!Iustitia ateityje taps ta pakyla, kurioje teisininkai, kaip Bažnyčios nariai, galės išsakyti savo nuomones įvairiais vertybiniais klausimais.

Būtent teisininkų bendruomenėje trūkstant platformos, kurioje studentai turėtų galimybę reikštis, pastebi ir kitas korporacijos narys – Karolis Januška. Nors Teisės fakultete netrūko organizacijų, vienijančių mokslinę veikla besidominčius studentus ar Universiteto savivaldos dalyvius, Karolio nuomone, Iustitia iš jau egzistuojančių studentų sąjungų ir organizacijų išsiskiria istoriniu palikimu ir ideologija. „Iustitia orientuota į krikščioniškąsias vertybes, į krikščionišką švietimą ir teigiamo įvaizdžio bei gerų pavyzdžių formavimu, o į dabartines problemas galime pasižiūrėti labai naujai, labai šviežiai“, – pasakoja Karolis.

„Šiuo metu Lietuvoje, jaunimo gretose, dažnai pamirštamos tam tikros pamatinės teisininkų vertybės, tokios kaip teisingumas, sąžiningumas, atsidavimas savo šaliai – jos primirštamos kitų „vertybių“ atžvilgiu – tokių, kaip pinigai, valdžia ar asmeniniai interesai“, – pastebi Justinas.

Susitiko su korp!Grandis ir kitais studentais ateitininkais

Neseniai iš Studentų ateitininkų rudens akademijos (SARA) grįžęs Justinas džiaugėsi ten sutikęs daug veiklių asmenybių, įrodančių, kad yra ne tik kurianti, ne tik prisitaikanti visuomenė. „Esu Kauno jėzuitų gimnazijos alumnas. Mokydamasis gimnazijoje visą laiką buvau šalia ateitininkų, tačiau daugiau orientavausi į mokslą ir galbūt todėl netapau ateitininku“, – sako Justinas.
Karolis pastebi, kad jam prireikė laiko suprasti, su kokiais asmenimis nori bendrauti ir kokioms organizacijoms priklausyti. „Neįsitraukiau į ateitininkijos veiklą tol, kol įstojau į universitetą. Prireikė šiek tiek laiko susiformuoti kaip asmenybei ir suprasti, ko aš noriu iš tiesų. Į dalyvavimą bet kokioje organizacijoje ar asociacijoje žvelgiu labai rimtai, tai yra atsakingas pasirinkimas, juk negali priklausyti šimtui asociacijų ir būti visų nariu“, – sako Karolis.

Korp!Iustitia nariai lankėsi ir didžiausios ateitininkų technikų korporacijos “Grandis” renginyje. Kartu su šiais studentais korporantai tikisi organizuoti bendrus renginius. Teisininkai planuoja ne tik surinkti istorines žinias apie tarpukariu užgimusią korporaciją. Pasak jų, Lietuvoje kol kas menkai atspindimi bioetikos klausimai, vidaus ir užsienio politikos santykių teisiniai aspektai. „Bažnyčia su kitomis organizacijomis diskutuoja bioetikos klausimais, manome, kad korp!Iustitia galėtų būti ta vieta, kuri leistų motyvuotai pasisakyti apie tai ir ieškoti atsakymų. Ar iš tiesų Bažnyčios pozicija, pasisakanti už gyvenimą, gyvybę, draugystę, šeimos tvirtumą, yra senamadiška ir nebereikalinga?“ – sako Justinas. Studentai paminėjo, jog jiems labai patiko ambasadoriaus V. Dambravos skaitytas pranešimas socialinio teisingumo klausimais VU Teisės fakultete rugsėjo mėnesį.

Išsaugoti atributai

Nors apie tarpukariu gyvavusios korporacijos tradicijas mažai žinoma, teisininkai šiuo metu svarsto, kokias tradicijas turėtų kurti korporacija. „Galvojame turėti savo metinę šventę, į kurią kviestume fakulteto bendruomenę ir kuri tai galėtų būti susijusi su Kovo 11-osios minėjimu. Be to, jau dabar turime tradiciją Konstitucijos dienos proga ambasadoriaus V. Dambravos stipendija apdovanoti Teisės fakulteto studentą, labiausiai atitinkantį korporacijos principus, ypač visuomeniškumo“, – pasakoja Vaidotas. Korporacija turi išlikusią juostelę ir vėliavą. „Turime istorinius simbolius, tad nereikės prašyti dizainerio, kad kažką sugalvotų iš naujo“, – sako Karolis.

Vita Kuodytė

„Ateitis“, 2013 m., Nr. 10


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187