Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Austen Ivereigh. Ką reiškia naujų kardinolų paskyrimas?

$
0
0

Popiežius Pranciškus atskleidė pavardes kunigų, kuriuos vasarį paskirs kardinolais. Pranciškus siekia padidinti Kardinolų kolegijos vaidmenį Bažnyčioje, kad ji būrų skirta ne tik rinkti naująjį popiežių, tačiau ir siekiant pagerinti komunikaciją tarp Romos ir vyskupijų. To iš kardinolų buvo prašoma praėjusį vasarį per ikikonklavinį susitikimą. Šventasis Tėvas ten dalyvavo ir klausėsi. Prieš konsistoriją vasario 22 dieną popiežius rengia specialų dviejų dienų visos Kardinolų kolegijos susitikimą, kuriame bus aptarti visuotinei Bažnyčiai svarbūs klausimai.

Ką mums byloja 19 naujų kardinolų, iš kurių 16 yra jaunesni nei 80 metų, todėl turi teisę balsuoti konklavoje, paskyrimas? Aiškėja trys dalykai, leidžiantys mums suprasti, kokia linkme Pranciškus nori kreipti Kardinolų kolegijos, o netiesiogiai ir pačios Bažnyčios ateitį.

1. Sustiprinti vargingų valstybių balsą. Dauguma vyskupijų, kurių vyskupai gaus raudonas kepuraites, tradiciškai neturėjo kardinolų. Čia paminėtina Managva (Nikaragva), Abidžanas (Dramblio Kaulo Krantas), Seulas (Pietų Korėja) ir Le Kajus (Haitis). Pastarasis buvo didelė staigmena, nes kardinolu paskirtas vyskupas, o ne arkivyskupas. Šie paskyrimai atspindi popiežiaus Pranciškaus „vargingos Bažnyčios vargšams“ troškimą. Būdamas Jėzuitų provincijolu ir vėliau arkivyskupu, Jorge Bergoglio dažnai cituodavo buvusio jėzuitų generolo Pedro Arrupe‘as žodžius, kad negalima kalbėti apie vargšus jų nepažįstant. Naujų kardinolų paskyrimas rodo Romos troškimą užmegzti tiesioginį ryšį su skurdžiausiomis pasaulio šalimis. Niekur nėra didesnio skurdo kaip Haityje.

2. Žingsnis, kuriuo siekiama pataisyti neproporcingą europiečių dominavimą Kolegijoje. Nors Jonas Paulius II gerokai pasistengė, kad Kardinolų kolegija taptų tarptautiškesnė, ji ir toliau buvo dominuojama europiečių ir apskritai turtingesniojo pasaulio atstovų. Visa tai nepaisant to, kad dauguma katalikų šiandien gyvena vargingesniame pietų pusrutulyje (iš 1,2 mlrd. viso pasaulio katalikų du trečdaliai gyvena pietiniame pusrutulyje, o amžiaus viduryje ši proporcija turėtų pasiekti tris ketvirtadalius). Išskyrus kardinolais numatytus Vestminsterio arkivyskupą Vincentą Nicholsą ir Gualtiero Bassettį iš Perudžos, joks kitas Europos ar JAV vyskupas nebuvo paskirtas kardinolu. Tuo tarpu Pranciškus paskyrė du naujus kardinolus dviem daugiausia katalikų gyventojų turinčioms valstybėms – Oranį Joao Tempestą iš Rio de Žaneiro Brazilijoje ir Orlando Quevedo iš Kotobato Filipinuose. Iš viso Lotynų Amerika, kurioje gyvena 40 proc. pasaulio katalikų, gaus penkis, Afrika – du, Azija – du ir Kanada – vieną naują kardinolą. Tačiau visa tai yra tik pradžia, nes, net ir skaičiuojant naujus kardinolus, Lotynų Amerika turės vos 16 proc. vietų Kardinolų kolegijoje. Kai popiežiumi buvo Jonas Paulius II, ji turėjo 18–20 proc.

3. Siekis sumažinti Kurijos kardinolų skaičių. Vienas esminis dalykas, kurio laukta iš šios konsistorijos, tai Pranciškaus siekis sumažinti Kurijos kardinolų vaidmenį Kolegijoje neduodant raudonų kepuraičių Vatikano taryboms ir suteikiant jas tik kongregacijoms (tarybos yra patariamojo pobūdžio, o kongregacijos turi įstatymų leidžiamąją galią). Visa tai yra atspindys popiežiaus noro įtvirtinti Kurijoje tarnystės kultūrą. Iš tiesų Pranciškus paliko Kurijai priklausančių Kolegijos narių proporciją nepakitusią, nes būta keturių kongregacijų vadovų (tris jų paskyrė pats Pranciškus), kuriems reikėjo raudonųjų kepuraičių. Čia kalbama apie valstybės sekretorių Pietro Paroliną, generalinį Vyskupų sinodo sekretorių Lorenzo Baldisserį ir Dvasininkijos kongregacijos vadovą Beniamino Stellą. Tačiau, kaip ir prognozuota, nė vienam tarybos vadovui nebuvo suteiktas kardinolo titulas. Jei popiežius Pranciškus laikysis tokios linijos, Kurijai priklausančių kardinolų procentas ateityje sumažės.

Apskritai ši konsistorija rodo, kad popiežius Pranciškus ryžtingai, tačiau apdairiai juda šiomis trimis kryptimis. Jis veikiausiai dar turės nuo dviejų iki keturių galimybių skirti naujus kardinolus. Viskas priklausys nuo to, kiek laiko tęsis jo pontifikatas.

Parengta pagal Catholic Voice

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>