Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187

Kodėl svarbu nešvaistyti trečiojo gyvenimo dešimtmečio?

$
0
0

Šiais laikais vėliau pradedame dirbti, vėliau kuriame šeimas, auginame vaikus, net mirštame vėliau dėl ilgesnės gyvenimo trukmės. Taigi kas čia blogo, kad dauguma dvidešimtmečių leidžia savo trečiąjį gyvenimo dešimtmetį gana neįpareigojančiai: vaikščiodami į pasimatymus su įvairiausiais žmonėmis, dirbdami atsitiktinius darbus, didžiąją dalį energijos paskirdami linksmybėms ir pernelyg nesvarstydami apie ateitį? Žiniasklaida šio amžiaus tarpsnio jaunus žmones net įvardija kaip išgyvenančius užsitęsusią paauglystę. Tuo tarpu amerikiečių psichologė, akademikė Meg Jay savo kalboje „Why 30 is not the new 20“ TEDTalks konferencijoje teigia, jog trečias dešimtmetis yra lemtingas žmogaus gyvenime ir jo neverta iššvaistyti.

Psichologai, sociologai, neurologai, vaisingumo specialistai pateikia įvairių faktų, bylojančių, jog būtent šis laikotarpis turi didžiausią įtaką būsimam šeimos gyvenimui, karjerai, laimei. 80 proc. lemtingų sprendimų, įvykių, patyrimų įvyksta iki 35 metų. Pirmieji 10 karjeros metų turi didžiausią įtaką ateities pajamoms. Daugiau nei pusė amerikiečių jau bendrauja su savo būsimais vyrais/žmonomis, sulaukę 30-ies. Asmenybė labiau keičiasi trečiajame dešimtmetyje nei bet kuriuo kitu gyvenimo metu. Didžiausias moterų vaisingumas – apie 28-uosius metus.

Psichologės teigimu, tai turėtų būti laikas, kai mokomasi apie save, o kalbėjimas apie dvidešimtmečius kaip apie vaikus neskatina jų rimto požiūrio į save, atsakomybės ar apsisprendimų svarbiais jiems klausimais. Žinome, jog pirmieji penkeri metai žmogaus gyvenime yra ypatingos svarbos: vaiko kasdienybė, kurioje vystosi jo kalba, protas, jausmai nulemia tai, koks jis bus ateityje. Daug rečiau kalbame apie tai, jog vystosi ir suaugęs žmogus – teigia M. Jay – o labiausiai būtent trečiajame gyvenimo dešimtmetyje.

Evgenios Levin nuotrauka

Kai dvidešimt kelerių metų metų jaunuoliui plekšnojame per petį ir sakome „viskas gerai, dar turi dešimt metų pradėti savo gyvenimą“, mes jį apiplėšiame, jo gyvenime nieko nevykta. Tuomet gabūs ir protingi vyresni nei dvidešimt penkerių žmonės įsivelia į santykius, kuriems nėra ateities ir jie patys tai supranta, sakydami, jog tai tiesiog „laikui prastumti“. O kas įvyksta, kai jiems sueina trisdešimt? Jie pradeda gailėtis, jog prastai atrodo jų gyvenimo aprašymas ar iš vienišumo baimės tuokiasi tiesiog su tuo, kas pasitaiko tuo metu. Atšventus trisdešimtąjį gimtadienį, kyla didžiulis stresas, nes reikia kuo greičiau pasirinkti darbą, miestą, sutuoktinį. Kaip tai padaryti staiga ir viską vienu metu? M. Jay išvardijo tris dalykus, kuriuos kiekvienas dvidešimt kelerių metų vyras ar moteris verti išgirsti.

1) Pamirškite apie tapatybės krizes, įgykite tapatybinio kapitalo. Tai reiškia – imkitės to, kas praturtins jus kaip asmenį, investuokite į tai, kuo norite būti. Pats metas imtis patinkančios praktikos ar darbo, pradėti verslo, kurį norėtumėte išbandyti. Užtenka atidėlioti, užsiimti prokrastinacija, išbandykite darbą.

2) Draugų kompanijos svarba pervertinama. Geri draugai yra būtini, tačiau dvidešimtmečiai, leidžiantys visą laiką toje pačioje draugų kompanijoje, save apriboja kitomis pažintimis bei kitokiu mąstymu. Naujos galimybės – darbo pasiūlymai, naujos pažintys  dažniausiai kyla iš mūsų vadinamųjų silpnųjų ryšių – draugų draugų bei pažįstamų. Apie dalį naujų darbo vietų niekada nesužinosi iš skelbimų, o tik per, pavyzdžiui, kaimyno viršininką.

3) Dabar yra laikas kurti savo šeimą, ją gali pasirinkti tai pat, kaip ir draugus. Jei lauksi iki trisdešimties, facebookui ėmus mirgėti nuo draugų, žengiančių prie altoriaus, nuotraukų, griebsi tiesiog tą žmogų, kuris bus arčiausiai. Geriausias laikas dirbti dėl santuokos yra dar nesusituokus, tai reiškia, būti sąmoningam savo meilės ryšių atžvilgiu. 

Apibendrinant psichologės patarimus, suaugusiojo gyvenimas neprasideda, sulaukus trisdešimties. Stenkitės būti tuo, kuo norite, imkitės veiklos, naudokitės silpnaisiais ryšiais, kurkite šeimą. Dabar.

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 48187


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>