Spalio 4 d., sekmadienį Valdovų rūmuose nuskambės vienas M. K. Čiurlionio festivalio renginių „Vivere Bonum Faciendo – Gyventi darant gera“, kuris yra rengiamas kartu su Šv. Kazimiero ordinu. Visos lėšos surinktos už parduotus bilietus bus skirtos socialiai remtinoms šeimoms ir globos namų auklėtiniams. Apie tai, ko galime tikėtis renginio metu bei kaip kilo jo sumanymas kalbamės su M. M. Henriku Armoška-Eismontu.
Ar galėtumėte trumpai papasakoti apie savo renginį, kas jo metu vyks?
Kaip ir kasmet visa Lietuva spalio 3 dieną pasitinka karalaičio Šv. Kazimiero gimimo sukaktį.
Šv. Kazmiero ordinas pažymi šią dieną Šv. Mišiomis arkikatedroje, Iškilmingu aktu ir meniniu renginiu: šiemet - tai koncertas LDK muziejuje Valdovų rūmuose.
Renginio pavadinimas Vivere bonum faciendo - gyventi darant gera. Ar galėtumėte pasakyti, kokią informaciją koduoja šis pavadinimas?
Tai - Ordino šūkis, jis įrašytas ir mūsų herbe, statute. Šis šūkis pasiūlytas ir patvirtintas Ordino sumanytojo ir įkūrėjo D. M. Edvardo Jono Eismonto steigiamajame posėdyje. Manau į šiuos paprastus žodžius sutelpa ir krikščioniška moralė, ir kilnumas, ir branda, ramybė ir viltis.
Renginio metu svarbi mecenatystė, kuri kyla iš kultūros ir bažnyčios bendradarbiavimo. Ar galėtumėte papasakoti, kaip gimė ši idėja?
Karalaitis Šv. Kazimieras yra simbolis, per kurį susijungia ir bažnyčia, ir mūsų valstybingumas. Jis buvo Gediminaičių dinastijos palikuonis. Jo tėvas - Lietuvos didysis kunigaikštis, Lenkijos Karalius Kazimieras IV. O už savo kilnų gyvenimą ir stiprų tikėjimą, skaistumą karalaitis buvo paskelbtas šventuoju.
Šiemet koncertas – Tarptautinio III-ojo M.K.Čiurlionio festivalio dalis. Su koncerto organizatoriais pasitarėme ir įtraukėme šį renginį programą. Tai labdaringas renginys, kurio metu surinktos lėšos už bilietus ir aukas bus skiriamos socialiai globojamiems. LDK Valdovų rūmai ne pirmus metus prisideda prie mūsų renginio suteiktadmi iškilią Didžiąją renesansinę salę. Esame už tai jiems dėkingi.
Ar Kazimiero ordinui toks renginys yra pirmas? O gal mecenatystės renginiai šiam ordinui yra tradicija?
Ordinas turi komtūrijas Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Utenoje, Kėdainiuose ir kt. Kiekviena komtūrija organizuoja savo planuotą programą. Spalio 3 dienos minėjimas Vilniuje - kasmetinis mūsų renginys. 550 karalaičio gimimo sukaktį minėjome Vilniaus rotušėje, paskutinius 3 metus tai darome LDK muziejuje Valdovų rūmuose.
Mecenatystė, labdaringa, globėjiška veikla yra vienas iš pagrindinių tikslų, taip pat įvardinta įstatuose.
Remiame jaunus žmones, jų įdėjas. Mūsų šiuo metu patalpose repetuoja savanorių choras „Gentis“, teatro grupė ruošia interaktyvų spektaklį vaikams, įrašų studijoje repetuoja grupė „Skylė“.
Po spalio 4 dienos koncerto kitą diena vykstame į Dotnuvos slaugos namus, kur su princu Filippo Maria Pellegrini atidarysime Akustinės terapijos ir kineziterapijos kabinetą. Šis renginys - projekto Išlikimas II dalis, finansuojamas Lietuvos ir Italijos Šv. Kazimiero ordinų.
![]() |
Ar Jūsų idėjos sulaukia visuomenės palaikymo? Kokių dar palaikymo formų, be tiesioginės-finansinės sulaukiate iš visuomenės?
Ordinas stiprus tuo, kad telkia žmones bendram tikslui. Subūrus talentingus, veiklius žmones galima pasiekti tokią sinergiją, kad ir didesniam projektui reikės nedidelių finansinių išteklių. Visuomenė, verslo struktūros, valstybinis sektorius visi gali susijungti, kad ir trumpam į vieną projektą.
Vienas paskutinių puikių pavyzdžių - šių metų tėvo dienos šventė aviacijos tema. Pakvietėme Kupiškio rajono globos namų auklėtinius ir daruotojus į Vilnių. LTOU (Lietuvos oro uostai) dovanojo ekskursiją Vilniaus oro uoste, Turkų avialinijos (Turkish airlines) priėmė pas save biure ir įteikė dosnias dovanėles, restoranas pamaitino, olimpinis čempionas V. Alekna (tai pat kupiškietis) parūpino savo marškinėlių, vėliau vykome i mūsų „Mažojo princo dirbtuves“ ir gaminome savo svajonių lėktuvėlius. Visos šalys dalyvavusios projekte prisidėjo be jokių finansų.
Į kokias šeimas labiausiai orientuota Jūsų parama?
Pirmiausia dėmesys skirtas socialiai remtinas šeimas, beglobius vaikus. Vien per paskutinius metus skyrėme labdarą, organizavome išvykas Kėdainių „Saulutės”, Koncepto kaimo „Visos Lietuvos vaikai“, Kupiškio rajono šv. Kazimiero vaikų globos namams ir kitiems.
O 2014m. rugsėjo mėn. atidarytose „Mažojo princo dirbtuvėse“ renginiai skirti jaunoms skubančioms šeimoms - į sekmadienio būrelį tėvai ir vaikai gali atvažiuoti tiesiog nieko nesiruošę prasmingai pabūti kelias valandas kartu. Saugaus eismo pamoka, šachmatų būrelis, lipdymas, siuvinėjimas, svajonių lėktuvėlių konstravimas ir kt.
Kokie Jūsų ateities planai?
Dirbti, telkti žmones prasmingiems darbams.