![]() |
Žymusis Milano vyskupas Ambraziejus kilimo buvo prancūzas – gimė apie 339 metus Tryre (Triere), kuris tais laikais priklausė Galijai. Jo tėvas ten ėjo imperijos administracijos pareigas. Tačiau Galijoje Ambraziejus gyveno neilgai. Mirus tėvui labai greitai kartu su motina ir dviem broliais persikėlė į Romą.
Sostinėje Ambraziejus studijavo teisę ir retoriką. Tapo advokatu, o paskui ir pretoriumi. Užėmęs šį postą, jis 374 metais ir atvyko į Milaną su užduotimi užkirsti kelią neramumams, kurie tais laikais dažnai lydėdavo triukšmingus vyskupų rinkimus. Tuo metu Milane kaip tik buvo rūpinamasi paskirti neseniai mirusio vyskupo įpėdinį.
Ambraziejus tada buvo tik katechumenas, t. y. dar nebuvo pakrikštytas, todėl galėjo tikėtis visko, tik ne to, kad jį patį visuotiniu pritarimu išrinks užimti vyskupo vietą. Pasinaudodamas savo kaip aukšto imperijos valdininko autoritetu, jis turėjo įsikišti ir numalšinti porą jau bekylančių maištų, o tai padarė taip išmintingai, ramiai ir ryžtingai, kad nenoromis į miesto pirmojo krikščionio postą iškėlė pats save.
Štai, kaip viskas vyko. Po kelių audringų disputų, kuriuos puikiai suvaldė pretorius katechumenas Ambraziejus, stojus atokvėpio valandėlei, vienas dar gerai kalbėti nemokantis vaikas ėmė šaukti: „Ambraziejus vyskupas! Ambraziejus vyskupas!“ Tai, žinoma, buvo neįprastas įvykis, kurį visi suprato kaip ženklą iš dangaus, ir tarsi aidas ėmė kartoti: „Ambraziejus vyskupas! Ambraziejus vyskupas!“ Ir taip tas vargšas pretorius, veltui teisindamasis, jog yra nevertas tokio posto ir jam nepasirengęs, tą pačią akimirką buvo priverstas prisiimti miesto aukščiausias bažnytines pareigas.
Jis skubiai buvo pakrikštytas ir konsekruotas vyskupu, o po to strimgalviais puolė mokytis visko apie krikščionių tikėjimą, nes šioje srityje iš tiesų mažai ką išmanė. Jis išstudijavo Šventąjį Raštą, Bažnyčios tėvų ir mokytojų raštus bei sugebėjo taip išprusti ir tiek įsigilinti, jog po mirties, kartu su didžiuoju Augustinu iš Tagastės, kuriam padėjo atsisakyti tuščio bei lengvabūdiško gyvenimo ir kurį pats pakrikštijo, nusipelnė būti laikomas vienais labiausiai apsišvietusių Bažnyčios žmonių, mokytojų.
Tačiau Ambraziejus sužibėjo labiau kaip apdairus ir išmintingas bendruomenės vadovas, o ne kaip teologas. Jis buvo puikus pamokslininkas, turėjo dovaną Dievo žodį iki smulkmenų išgvildenti pavyzdiniuose, bet mielai paprastuose pamoksluose.
Jis buvo ir gailestingas žmogus. Tapęs vyskupu savo nemažą paveldėtą turtą padovanojo vargšams, o krikščionių bendruomenes įpareigojo suteikti pagalbą vestgotų ordų puolimų 378 metais aukoms. Jis rinko pinigus ypač belaisviams išpirkti, liepė netgi išlydyti auksines ir sidabrines bažnyčių taures bei tą metalą panaudoti kaip išpirką.
Mėgo liturgiją, t. y. maldas, giesmes bei bendruomenines religines apeigas, ir iškėlė jų katechetinę ir ugdomąją vertę. Jis ir pats sukūrė keletą himnų, kurie dar ir dabar giedami Milano vyskupijos naudojamoje Šv. Ambraziejaus liturgijoje bei į Vakarų apeigas įvedė pakaitinį psalmių giedojimą.
Tačiau jo drąsa ir įtaka ypač aiškiai atsiskleidė jo santykyje su politine valdžia. Jeigu imperatoriams Gracianui ir Valentinianui II jis buvo tarsi dvasios tėvas, tai žiauriam ir arogantiškam Teodosijui I buvo griežtas ir nepermaldaujamas teisėjas. Teodosijus I turėjo prastą įprotį savo valią diktuoti ir Bažnyčios reikaluose, reikalaudamas jam nepriklausančių privilegijų ir prioritetų.
Didysis Milano vyskupas, griausmingu balsu skelbdamas „Imperatorius yra Bažnyčioje, bet ne virš Bažnyčios“, baisiai įsiutindavo Teodosijų I, ir kartą Ambraziejus nuo žodžių perėjo prie veiksmų.
Lankydamasis Milane Teodosijus I nuvyko į katedrą dalyvauti religinėse apeigose ir ramiai, o gal ir kovingai bei arogantiškai, įsitaisė chore – dvasininkams skirtoje vietoje. Ambraziejus nesileido įbauginamas (tai buvo pirmas kartas, kai jiedu susitiko akis į akį) ir nusiuntė žmogų šiam pasakyti, kad jo vieta ne ten, bet kitapus transepto, kartu su kitais tikinčiaisiais.
Dar dramatiškesnis buvo kitas abiejų susidūrimas: Teodosijus I, norėdamas nubausti už miesto įgulos komendanto nužudymą, buvo užsakęs išžudyti septynis tūkstančius nekaltų tesalonikiečių. Ambraziejus pasipiktinęs ne tik pasmerkė šį žiaurų poelgį, bet ir įpareigojo imperatorių viešai atgailauti. Teodosijus I tai darė nuo spalio iki pat Kalėdų. To iki šiol niekas nebuvo regėjęs!
Ambraziejus mirė 397 metų balandžio 4 d. brandaus amžiaus. Jį apverkė visi krikščionys, laikę jį beveik antruoju popiežiumi – toks didelis buvo jo moralinis autoritetas ir toks šventas jo gyvenimas.